Den 1

26. prosince 2011 v 1:55 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA JE TRPĚLIVÁ -

___________________________________________________________________________________________________________________
Buďte vždy skromní, tiší a trpěliví. Snášejte se navzájem v lásce. (Efezským 4,2)

Láska funguje. Je nejmocnějším motivátorem v našem životě a má mnohem větší hloubku a smysl, než si je mnoho lidí vůbec schopných představit. Vždy dělá to, co je pro druhé nejlepší a může nás posílit k tomu, abychom byli schopni čelit i těm největším problémům. Jsme zrozeni s celoživotní žízní po lásce. Naše srdce jí potřebují stejně nutně jako naše plíce kyslík. Láska proměňuje naši motivaci k životu. S láskou se stávají smysluplnými jakékoli vztahy. Žádné manželství bez ní nemůže být úspěšné.

Láska je postavena na dvou sloupech, které velmi dobře vyjadřují to, čím láska je. Těmito sloupy jsou trpělivost a laskavost. Všechny ostatní charakteristiky lásky jsou rozvinutím těchto dvou. A to je právě to, čím vaše výzva lásky bude začínat: trpělivostí.

Láska vás inspiruje k tomu, abyste se stali trpělivými lidmi. Jestliže se rozhodnete být trpělivými, pak na negativní situace reagujete pozitivním způsobem. Jste pomalí k hněvu. Zachováte klid, místo abyste hned vylítli. Spíše než abyste byli nervózní a hrubí ke druhým, láska vám pomáhá zklidnit se a začít prokazovat milosrdenství vůči těm, kdo jsou kolem vás. Trpělivost přináší vnitřní klid uprostřed vnějších bouří.

Nikomu se nelíbí, když musí být ve společnosti s netrpělivým člověkem. Nutí vás to přehnaně reagovat zlostným, hloupým a politováníhodným způsobem. Ironií toho, když na nějakou nedobrou událost reagujeme rozčíleně a se vztekem, je to, že tato naše reakce s sebou nese další nespravedlnosti svého druhu. Zlost, vztek či hněv téměř nikdy věci nevyřeší. Ve skutečnosti často samy nesou problémy navíc.

Avšak trpělivost přispívá k řešení problémů v jejich zárodku. Trpělivost je něčím více než kousáním se do rtů či kladením si ruky před ústa. Trpělivost je spíše hlubokým dýcháním. Pročišťuje vzduch. Zabraňuje pošetilosti, aby svým hadím ocáskem mrskala po celé místnosti. Trpělivost je rozhodnutím ovládat vaše emoce místo toho, abyste dovolili vašim emocím ovládat vás. Trpělivost se prokazuje diskrétností a zdrženlivostí místo toho, aby oplácela zlo zlem.

Jestliže vás váš partner zraní, ihned mu to rychle oplatíte, nebo se ovládnete? Zjišťujete, že hněv, zlost či rozčilení jsou vašimi základními, vše pronikajícími emocemi v situacích, když je s vámi jednáno nefér? Pokud ano, pak kolem sebe místo léku šíříte jed.

Hněv je často způsobován tím, když se silná touha po něčem setká s hlubokým zklamáním nebo smutkem. Nedostane se vám toho, co jste chtěli, a začíná to ve vás vnitřně vřít. Je to často emocionální reakce, která pramení z našeho sobectví, hlouposti nebo zlých motivací.

Trpělivost nás naopak činí moudrými. Trpělivost nespěchá v činění konečných soudů, ale naslouchá tomu, co nám ten druhý říká. Trpělivost stojí ve dveřích tam, kde se dovnitř dere hněv, a s konečným soudem čeká na to, až uvidí celou situaci v širších souvislostech. Bible říká: "Kdo je trpělivý (tj. pomalý k hněvu), je velice rozumný, kdo však je vznětlivý, vystavuje na odiv hloupost" (Př 14,29). Stejně jistě jako nedostatek trpělivosti váš domov promění ve válečnou zónu, praktikování trpělivosti vám přinese pokoj a klid. "Hněvivý člověk podněcuje svár, kdo však je trpělivý (tj. pomalý k hněvu), uklidňuje hádku" (Př 15,18). Podobné výroky jako tyto z knihy Přísloví jsou jasnými principy s trvalou platností. Trpělivost vzniká tam, kde se láska setkává s moudrostí. A každé manželství potřebuje tuto kombinaci, aby zůstalo zdravé.

Trpělivost vám pomáhá dovolit vašemu partnerovi být člověkem. Pomáhá vám chápat, když někdo upadne. Jestliže někdo udělá chybu, pak mu trpělivost dá více času, než by si na první pohled zasloužil, aby ji mohl napravit. Trpělivost vám dává schopnost vytrvat i v těžkých časech ve vašem vztahu, místo toho, abyste hned pod prvním tlakem odcházeli.

Avšak může váš partner počítat s tím, že jeho manžel či manželka s ním budou jednat s takovouto trpělivostí, když se něco stane? Může se manželka spolehnout na to, že když se jí podaří zabouchnout si v autě klíčky od zapalování, tak se to u vás setká spíše s porozuměním, než aby si musela vyslechnout poučující přednášku, při které si bude připadat jako malé děcko? Může se manžel spolehnout na to, že jeho jásot během sledování posledních vteřin fotbalového zápasu nevyvolá manželčinu hlasitou lamentaci nad tím, kolika jinými užitečnějšími způsoby by mohl trávit svůj čas? Ukazuje se, že jen s mála lidmi je to těžší společně žít než s netrpělivým člověkem.

Jaká by mohla být atmosféra a vašeho domova, kdybyste vyzkoušeli tento biblický přístup: "Hleďte, aby nikdo neoplácel nikomu zlým za zlé, ale vždy usilujte o dobro k sobě navzájem i vůči všem" (1 Te 5,15).

Jen málo z nás jsme v trpělivosti opravdu dobří a nikdo z nás nejsme trpěliví jen tak přirozeně, bez nějakého přičinění se. Avšak moudří muži a moudré ženy budou trpělivost vědomě rozvíjet jako podstatnou ingredienci svých manželských vztahů. Toto je dobré východisko k tomu, abychom svému partnerovi ukázali skutečnou lásku.

Cesta založená na této "Výzvě lásky" je postupným procesem a první věcí, kterou si musíte osvojit, je trpělivost. Zkuste o této cestě přemýšlet jako o marathónu, ne jako o nějakém sprintu. Avšak je to závod, který stojí za to běžet.

DNEŠNÍ ÚKOL
První část dnešního úkolu je velmi jednoduchá. Ačkoli láska je sdělována mnoha různými způsoby, jsou to právě slova, co často odrážení stav našeho srdce. Během celého příštího dne se rozhodni růst v trpělivosti tím, že během celého dne svému partnerovi neřekneš vůbec nic negativního. Jestliže k tomu budeš pokoušen či pokoušena, předem se rozhodni neříkat vůbec nic. Je lepší držet jazyk za zuby, než říci něco, čeho bychom pak mohli litovat.

Udělej si do svého deníku poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Stalo se dnes něco, co v tobě vyvolalo hněv vůči tvému partnerovi? Byli jste dnes v pokušení myslet si o něm nějaké negativní věci a nechat tyto myšlenky zaznít i nahlas? Byl tvůj partner překvapen tím, že jsi něco neřekl?

_________________________________________________________________________________________________________________
Každý člověk ať je rychlý k naslouchání, ale pomalý k mluvení, pomalý k hněvu. (Jakub 1, 19)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama