Den 4

28. prosince 2011 v 21:59 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA JE POZORNÁ -

__________________________________________________________________________________________________________________
A jak vzácné jsou pro mě tvé úmysly… Jak mnoho jich je! Kdybych je chtěl spočítat, je jich víc než písku.
(Žalm 139, 17-18)

Láska přemýšlí. Láska není iracionální pocit vezoucí se na vlnách emocí, které jakoukoli myšlenkovou aktivitu uložily ke spánku. Láska si dává práci s přemýšlením, protože si je vědoma toho, že milující činy vyplývají z milujícího smýšlení.

Když jste se poprvé zamilovali, být pozorní pro vás bylo zcela přirozenou záležitostí. Hodiny jste trávili sněním o tom, jak vypadá váš milovaný či vaše milovaná, přemýšlením o tom, co asi právě dělá, přeříkáváním si větiček, které by na něj či na ni mohly zapůsobit a užíváním si sladkých vzpomínek na chvíle, které jste mohli strávit společně. Upřímně jste si mohli přiznat: "Já na tebe nemůžu přestat myslet."

Avšak pro hodně párů se tyto věci začnou po svatbě měnit. Žena má konečně svého muže; manžel má svoji vysněnou trofej. Hon je u konce, co bylo třeba, bylo vykonáno. Plamínky romance se pomalu mění v šedé vyhasínající uhlíky a motivace k pozornosti vychládá. Postupně svoji pozornost zase přesouváte na svoji práci, své přátele, své problémy, své osobní touhy a potřeby, na sebe samotné. Po nějaké době začnete nechtěně potřeby svého partnera zcela ignorovat.

Avšak skutečnost, že manželství přidalo jednu další osobu k vašemu vesmíru, ta stále trvá. Proto, jestliže vaše myšlení dostatečně nevyzrálo k tomu, abyste tuto novou osobu neustále nezahrnovali do svého světa, budete stále spíše překvapeni, než že byste byli pozornými.

"Dnes máme výročí?"
"Proč ses mě na to napřed nezeptal, než jsi takhle rozhodl?"
"Myslíš někdy taky na někoho jiného než jen na sebe?"

Nikdy se takto nenaučíte být pozornými, spíše budete neustále znovu a znovu litovat promeškaných příležitostí k prokázání lásky. Nepozornost je tichým nepřítelem láskyplných vztahů.

Buďme upřímní. Muži mají s pozorností obecně větší potíže než ženy. Muž je většinou schopný soustředit se jako nějaký laser na jednu jedinou záležitost a kvůli tomu zapomenout na zbytek světa. Zatímco tato schopnost může pro něj být v té určité oblasti výhodou, na druhou stranu to může způsobit, že přehlédne jiné věci, které také vyžadují pozornost.

Ženy jsou na druhé straně většinou schopné vnímat na více rovinách zároveň, což jim umožňuje věnovat poměrně jasnou pozornost mnoha aspektům najednou. Žena je často schopná telefonovat, vařit, vědět, kde se po domě batolí děti a ještě k tomu přemýšlet, proč jí v tom všem manžel více nepomáhá… a to všechno zvládne naráz! Navíc ženy také obecně přemýšlejí více vztahově. Když žena na něčem pracuje, pak si je často zároveň také velmi dobře vědoma všech těch jednotlivých vztahů k lidem, kteří jsou s tím nějakým způsobem spojeni.

Obě z těchto tendencí jsou příklady toho, jak Bůh utvořil ženy, aby doplňovaly své muže. Jak Bůh řekl při stvoření: "Není dobré, aby člověk byl sám. Učiním mu pomoc jemu rovnou." (Gn 2, 18). Avšak tyto rozdíly také vytvářejí příležitosti k nedorozuměním.

Muži mají například sklon myslet jakoby v heslech či titulcích a říkat přesně to, co si myslí. Není třeba nějakých zvláštních schopností pochopit to, co chtějí říct. Slova, která muži vyslovují, jsou většinou míněna doslovně, bez nějakých jinotajů, a není třeba je nějak do příliš hloubky analyzovat. Avšak ženy mnohem více myslí a mluví jakoby mezi řádky. Mají sklon spíše naznačovat, co si myslí, než to říci přímo. Muž pak, pokud chce pochopit plný smysl řečeného, často musí velmi pozorně naslouchat tomu, co tato slova vlastně v sobě skrývají.

Pokud někteří manželé těmto vzájemným rozdílnostem nerozumějí, důsledkem pak mohou být nekonečné hádky a nedorozumění. On je frustrován tím, že nemůže pochopit, proč ta jeho pořád mluví jako v hádankách a prostě a jednoduše neřekne jasně, co si vlastně myslí a co vlastně chce. Ona je frustrována tím, že nemůže pochopit, proč je ten její tak nechápavý a netaktní a nedovede si to, co mu chce říct, sám spočítat, když přeci je to tak jasné, že jedna a jedna jsou dvě.

Žena velmi hluboce touží po tom, aby byl její muž pozorný. Pozornost je klíčem k ženinu srdci, aby se cítila být milována. Když žena mluví, moudrý muž bude naslouchat jako nějaký detektiv, aby odkryl její nevyslovené potřeby a touhy, které její slova skrytě zahrnují. Pokud ovšem žena musí svému muži vždycky všechny ty roztroušené kousky skládanky poskládávat sama, bere mu to příležitost vyjádřit právě oním detektivním nasloucháním jeho lásku k ní.

To také vysvětluje, proč ženy často dávají svým mužům najevo nespokojenost, aniž by jim řekly proč. Ve své mysli si žena říká: "Já mu to přeci nemůžu říct polopatě, proč jsem na něj naštvaná. On přeci musí být schopný se podívat na celou tu situaci a musí mu samotnému dojít, o co tady jde!" Zároveň i onen muž zarmoucen, protože není schopný číst ženiny myšlenky a diví se, proč je trestán za nějaký zločin, o kterém si není vědom, že spáchal.

Láska vyžaduje pozornost - a to na obou stranách. Takovou pozornost, která vytváří mosty skrze konstruktivní kombinaci trpělivosti, laskavosti a nezištnosti. Láska vás učí jak se potkat uprostřed, jak respektovat a ocenit, jakým jedinečným způsobem váš partner přemýšlí.

Manžel by měl naslouchat své ženě a učit se být si vědom jejích nevyslovených poselství. Žena by se měla učit sdělovat své názory a pocity pravdivě a neříkat to, a zatím tím mínit ono.

Avšak příliš často se místo toho rozčílíte a jste frustrováni a upadnete do destruktivního vzorce chování "připraveni, vypálit, zamířit". Vypálíte ze sebe něco tvrdého či hrubého a teprve zpětně přemýšlíte o tom, jestli jste to měli vůbec říkat. Avšak láska, která je ve své vlastní přirozenosti pozorná, vás učí tomu, abyste svůj rozum zapojili dříve, než zaúkolujete své rty. Láska myslí dříve, než mluví. Filtruje slova přes síťku pravdy a laskavosti.

Kdy jste naposled strávili nějaký čas přemýšlením o tom, jak byste mohli lépe porozumět svému partnerovi a jak byste mu mohli lépe vyjádřit lásku? Jakou jeho bezprostřední potřebu byste mohli naplnit? Jaké nejbližší události jsou před vámi (výročí, narozeniny, svátek), na které byste se mohli předem připravit? Zdravá manželství jsou nesena zdravým přemýšlením.

DNEŠNÍ ÚKOL
Oslov svého partnera někdy uprostřed běžných záležitostí dnešního dne. Neměj při tom nic jiného v úmyslu, než se jej zeptat, jak se mu daří a zda bys pro něj mohl či mohla něco udělat.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Co ses o sobě či o svém partnerovi dozvěděl při plnění dnešního úkolu? Jak by se takovéto kontakty mohly stát přirozenější, běžnější a skutečně přínosnou součástí vašeho životního stylu?

_______________________________________________________________________________________________________________
Děkuji svému Bohu při každé vzpomínce na vás. (Filipským 1, 3)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zorka zorka | Web | 28. prosince 2011 v 22:08 | Reagovat

To je rychlost! :-)  

Jsem ráda, že to někomu udělalo radost. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama