Den 5

29. prosince 2011 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA NENÍ NEOMALENÁ -

__________________________________________________________________________________________________________________
Jestliže někdo brzy zrána halasně žehná svému bližnímu, bude se mu to počítat za kletbu.
(Přísloví 27,14)

Nic neirituje druhé tak rychle, jako když někdo jedná hulvátsky, hrubě či neomaleně. Neomalenost znamená bezdůvodně říkat či dělat věci, které jsou pro druhé lidi, kteří jsou přítomni, nepříjemné. Být neomalený znamená jednat nevhodně, ztrapňujícím či iritujícím způsobem.

V rámci manželství to může znamenat, že někdo dělá nějaké sprosté narážky, ztrapňuje druhého, nevhodně se chová u stolu či ve společnosti, nebo dělá sarkastické zraňující poznámky. Když si dobře všimnete, nikdo nemá potěšení z toho, že musí být v přítomnosti takto neomaleně jednajícího člověka. Hrubé chování může tomu člověku, kdo takto jedná, připadat jako bezvýznamné, avšak je velmi nepříjemné těm, kdo to musí snášet.

Jako i v jiných případech, i k této oblasti má láska co říci. Když je nějaký muž motivován láskou, úmyslně se snaží jednat takovým způsobem, aby jeho ženě bylo v jeho přítomnosti dobře. Když žena touží milovat svého muže, pak se úmyslně vyhýbá věcem, které jej frustrují nebo jsou pro něj nepříjemné.

V podstatě jde o to, že skutečná láska dbá na příjemné vystupování a způsob jednání.

Jestliže přijmete tento postoj za vlastní, může to do vašeho manželství vpustit čerstvý vzduch. Tím, že dbáte na dobrý způsob vystupování, dáváte svému partnerovi najevo: "Vážím si tě natolik, že se snažím ve tvé přítomnosti ovládat a vystupovat příjemně. Chci být člověkem, s nímž se cítíš příjemně." Jestliže lásce dovolíte, aby proměnila - třeba i v těch největších maličkostech - vaše způsoby chování, obnovíte ve vašem vztahu atmosféru úcty. Lidé, kteří praktikují dobrou etiketu, mají tendenci pozvedat úroveň respektu celého prostředí kolem sebe.

Většinou je etiketa, kterou praktikujete doma, o hodně jiná, než ta, kterou praktikujete s přáteli či dokonce se zcela neznámými lidmi. V kuchyni na sebe můžete třeba i štěkat a tvářit se značně kysele, ale jakmile zazvoní domovní zvonek, jdete otevřít s úsměvem od ucha k uchu a s příchozím jednáte velmi mile. Avšak jestliže se odvážíte přijmout výzvu skutečné lásky, pak budete to nejlepší chtít dát i svým nejbližším. Jestliže lásce nedovolíte, aby vás motivovala k tomu, abyste potřebným způsobem změnili své chování, bude tím trpět kvalita vašeho manželství.

Ženy mají sklon mnohem snadněji zvládat určité způsoby jednání než muži, ačkoli zase mohou být hrubé jiným způsobem. Král Šalamoun řekl: "Lepší je bydlet v koutě na střeše nežli společně v domě se svárlivou ženou." (Přísloví 25,24). Avšak je pravda, že tuto důležitou lekci o neomalenosti potřebují nastudovat především muži. Bible říká: "Dobře je tomu, kdo se slitovává." (Žalm 112,5). Muž, který v sobě pěstuje taktnost, přijde na to, co je vhodné pro tu kterou situaci, a příslušně k tomu přizpůsobí své jednání.

Existují dva hlavní důvody, proč jsou lidé hrubí, hulvátští či neomalení: nevědomost a sobectví. Ani jedno z toho není samozřejmě dobré. Dítě se narodí, aniž by cokoli vědělo o etiketě, a potřebuje ještě hodně pomoci a osvojování si příslušných znalostí a dovedností. Avšak dospělí dávají svoji nevědomost najevo na jiné rovině. Sice příslušná pravidla většinou znají, ale mohou být slepí k tomu, že tato pravidla porušují; nebo mohou být příliš zaměření na sebe, aby se o to vůbec starali. Ve skutečnosti si tedy vůbec nemusíte být vědomi toho, jak nepříjemné je s vámi žít!

Vyzkoušejte se sami tím, že si položíte následující otázky:

o Jak se váš partner cítí vzhledem ke způsobům, jak mluvíte a jednáte v jeho přítomnosti?

o Jaký vliv mají vaše slova a vaše jednání na pocit sebeúcty a vědomí vlastní hodnoty vašeho partnera?

o Řekl by o vás váš manžel či vaše manželka, že jste pro ně požehnáním, nebo že s nimi jednáte spíše jen blahosklonným či ztrapňujícím způsobem?

Pokud si myslíte, že to je spíše váš partner, a ne vy, kdo potřebuje vyrůst v této oblasti, možná, že pouze trpíte těžkým případem ignorance, druhotně navíc ještě podpořené sobectvím. Pamatujte na to, že láska není neomalená, avšak pozvedá vás k vyššímu standardu.

Přejete si, aby váš partner přestal dělat věci, které vám vadí? Pak je na čase, abyste vy přestali dělat věci, které vadí jemu. Budete dostatečně pozorní a milující, abyste byli schopni objevit a vyhnout se jednání, které vašemu partnerovi znepříjemňuje život? Budete mít dostatek odvahy být vůči svému partnerovi příjemní a taktní?
Níže uvádíme tři principy vztahující se k praktikování etikety ve vašem manželství:

1. Dodržujte Zlaté pravidlo. Jednejte se svým partnerem stejným způsobem, jakým chcete, aby on jednal s vámi (srov. Lukáš 6,31).
2. Nemějte dvojí měřítka. Buďte ke svému partnerovi stejně ohleduplní a taktní, jako jste k cizím lidem a ke svým spolupracovníkům.
3. Respektujte žádost druhého. Berte vážně to, o co vás váš partner již žádal, abyste dělali či nedělali. Pokud si nejsi jistí, pak se jej zeptejte.

DNEŠNÍ ÚKOL
Požádej svého partnera, aby ti řekl tři věci, které způsobují, že se s tebou cítí nepříjemně nebo které jej iritují. Zeptej se jej na to, aniž bys jej při tom nějak napadal či napadala nebo aniž by ses snažil či snažila své jednání omluvit či ospravedlnit. Jde o to, aby ses dozvěděl či dozvěděla, jak to vidí tvůj partner ze své vlastní perspektivy.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Na které věci poukázal tvůj partner, jimž bys měl(a) věnovat pozornost? Jak jsi zvládl(a) tomuto sdělení naslouchat, co to v tobě vyvolávalo? Co máš v plánu dělat pro zlepšení těchto oblastí?

________________________________________________________________________________________________________________
Slova moudrých úst přinášejí milost. (Kazatel 10,12)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 King Rucola King Rucola | Web | 30. prosince 2011 v 5:54 | Reagovat

Neviem, co si mam o tom mysliet. Dcera je psychiater so specifikaciou na "manzelske problemy". Sama je slobodna matka ;-)

Ked sa mna manzelka spyta, ci ju mam este rad, tak ju skromne poopravim, ze si pletie slova, ze by sa mala spytat, ci "uz ju mam rad", :-D , ze si to "este" a "uz" pletie v semantickej rovine.

Aj tak som presvedceny, ze keby som jej otazku odpovedal kladne, tak by dostala sok. Podla mna nejde nad uprimnost alebo dobre mienenu loz. Proste o prirodzenost bez pretvarky.

Pisali sme tu o maskach: chovanie v zmysle tych autorov, ktorych "dielo" tu propagujes moze fungovat ako maska ;-)

PS Je vobec slovo "prirodzenie" od prirodzenost alebo je to naopak? :-D

2 zorka zorka | Web | 30. prosince 2011 v 11:52 | Reagovat

Ahoj Rucolo.

To dílo, které tady propaguju změnilo životy tolika lidí, že (jak jsem psala v první kapitole Výzvy lásky) stojí za to se zamyslet nad tím PROČ? Ty máš možnost se podívat na film (někde je i slovenská verze), aby sis ty věci dal do souvislostí.

Není to nic pro ty, kdo nechtějí nic na svých vztazích měnit. A není potřeba si to omlouvat údajnou přetvářkou. Či čímkoliv jiným.

Bůh žádá, aby láska byla bez přetvářky a lži. Ale současně také chce, abychom manželskou smlouvu vzali zcela vážně jako závazek žít ve prospěch našeho partnera a naší rodiny. Pokud tě prospěch a spokojenost tvé ženy, ani váš vztah nezajímá nijak extra více, než dosud, tak ti těžko vysvětlím, o čem to všechno je.

Tyto řádky jsou určeny těm, kdo cítí, že jim něco ve vztahu chybí a chtějí to změnit. Jak je napsáno v úvodu - je to postupná 40-ti denní cesta. Ty jsi asi skočil doprostřed a nechápeš...

Co se týče psychiatrů a psychologů - mám na jejich moudrosti, které nefungují, svůj názor. A to i přesto, že sama mám vzdělání v tomto oboru a jednu dobu jsem dokonce toužila dosáhnout na doktorát v oboru psychologie. Pak jsem se začala setkávat s psychologií "v akci" a tato forma manipulace s lidmi a lží o lidech a jejich emocích mne přestala zajímat.

3 zorka zorka | Web | 30. prosince 2011 v 12:01 | Reagovat

[1]: Může to být přetvářka z toho úhlu pohledu, když najednou se chce od tebe něco, co jsi dosud nedělal. A co nechceš ty sám dávat!   Pěstovat si návyky, které jsi dosud neměl. Tak to jako přetvářku můžeš cítit. A v této podobě to také bude. Protože (jak se říká v tom filmu), pokud do toho nedáš své srdce, tak to všechno je jenom lež.

Otázkou je, zda chceš budovat vztah na základě svého osobního pohodlí (jak je u mužů běžné ve vztazích)  nebo na základě srdce a lásky. Zda vůbec o nějakou lásku, vášeň a úctu ve vztahu stojíš? Pokud ano, pak ti ten film i kniha mohou pomoci.. Pokud ne, no tak ne. :-)  My máme v každé situaci možnost volby.

4 King Rucola King Rucola | Web | 30. prosince 2011 v 14:02 | Reagovat

[3]:Ja neviem ako reagovat. Prave den pred Stedrym vecerom som slavil "platinovu svatbu", teda 45 rokov. To zo mna robi "odbornika", ktory ma pravo diskutovat. Do tej diskusie len tolko: "Vsetko je pretvarka" a potom to vsetko "okay" aj funguje :-D
Lebo normalne to nie je. Keby to bolo, tak zijeme uplne inac. Ukaz mi jedneho, kto sa nepretvaruje, resp. co je to s tym, ze za den priemerne 200krat :D vedome a podvedome ciganime (lzeme, po cesky, pozn. prekl.). co je to za blbost, ked niekto oslovi svojho partnera napr. "ty moje zlaticko"? Keby  bol uprimny, tak povie aspon "ty moj pliesok hrdzavy"! :-D (Ked o nenapadne este nieco lepsie!) ;-)

5 zorka zorka | Web | 30. prosince 2011 v 14:12 | Reagovat

[4]: Ani já nevím, Rucolo, jak reagovat. Asi těžko tady v komentářích můžeme probrat celou tématiku vztahů.

A také nevím, zda po x letech v manželství člověk může říct, že je odborník na vztahy. Záleží na tom, jaký ten vztah je. Zda jej OBA partneři cítí jako šťastný a naplněný. Někdo žije celý svůj život ve slabém vztahu a nemá potřebu s tím nic dělat, protože je na to zvyklý. Třeba... možností a variant je hodně.

Ale existují nepsaná pravidla šťastných manželství a protože se tak stejně opakují, není špatné se s nimi seznámit. Cest je hodně a já neříkám, toto je jediná. Ale je to cesta, které vytýčil základy Bůh a tak je dobré si ji všimnout. Protože on nám ještě nikdy špatně neporadil. :-)

Ale právo diskutovat máš v každém případě. 8-)

6 King Rucola King Rucola | Web | 31. prosince 2011 v 3:15 | Reagovat

[5]:Napada ma, ze ma dokonca pravo rezignovat! :-D

Myslis, resp. veris, ze Boh sa zdrzoval aj zakladmi cesty manzelskej? Preco poton zabudol na svojich najvernejsich, na katolickych knazov? Je to Jeho zamer, aby im aspon tak poskytol moznost predsa len nejakou cestou aj zhresit? :D

Ja ti nejak az zavidim ten Tvoj optimizmus. To je halt vyhoda toho, ktory veri, hned ma daleko menej problemov. ;-)

Preto do noveho roku 2012 ti prajem vela pevnej viery, malo problemov a vela stastia. :-)

7 zorka zorka | Web | 31. prosince 2011 v 11:21 | Reagovat

[6]: Bůh nezapomněl na "své nejvěrnější", jak to nazýváš. Já je nepovažuji za věrné, protože jednají a žijí v rozporu s Boží vůlí a biblí. Nemluvě o perverzitě či násilí, kterých se dopouští stále.  Katolická bible je upravovaná podle toho, jak se to papežům v historii hodilo. Měnit však Boží slovo je nedovolené.  

A Bůh NIKDE nezakázal manželství! To si vymyslela až katolická církev. A tímto vlastním zákazem otevřela dveře pro perverzní jednání kněží (viz opakované případy masového zneužívání dětí nebo i jeptišek v klášterech).

Věřící člověk nemá méně problémů, naopak. Boží nepřítel ti věnuje zvýšenou péči. :-)  Jak řekl s lehkou ironií jeden můj přítel: Nebylo mi líp bez Boha? ??? Neměl jsem o tolika věcech ani páru a žilo se mi dobře v mé nevědomosti.

V čem je ale velká výhoda - tím je žebříček hodnot. Už si nemusíš dělat starosti s tím, jak jednat v té které situaci, co je správné. Já jsem s tím hodně jako nevěřící zápasila, protože mi neustále někdo vykládal, že všechno dělám špatně a musím se změnit, abych byla pro lidi přijatelná. A já se tak snažila!!! :-(  Potíž byla v tom, že každý měl na věci jiný názor a já za chvíli nevěděla, komu se dřív zavděčit.

Od té doby, co znám Boží normy a doporučení pro náš život, je vidím jako geniální a nemusím už řešit to, jak správně v té které situaci jednat. V tomto smyslu je můj život skutečně jednodušší a jasnější. :-)

I já ti přeji požehnaný nový rok a hlavně osobní seznámení s Bohem! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama