Den 6

30. prosince 2011 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA NENÍ POPUDLIVÁ -

___________________________________________________________________________________________________________________
Ten, kdo je pomalý k hněvu, je lepší než hrdina, a kdo ovládá svůj hněv, je lepší než ten, kdo dobyl město.
(Přísloví 16, 32)

Láska se nenechá vydráždit a rychle odpouští. Jak snadno se necháte vydráždit a naštvat vy? Jak někteří lidé jako by jednali podle motta "Nikdy nevynechej příležitost nechat se vytočit svým partnerem!" Kdykoli se něco nepodaří, vždycky to využijí k tomu, aby naplno dali najevo, jak jsou zklamáni, frustrováni či zraněni. Avšak to je pravý opak toho, jak reaguje láska.

Být popudliví znamená, že žijeme stále jakoby na hraně. Že mám stále jen krůček k tomu, abychom vybuchli. Lidé, kteří jsou popudliví, jsou uzavření a neustále napružení, pročež pak také často nemají daleko k tomu, aby na sebemenší negativní podnět reagovali nepřiměřeně emotivně.

Jestliže je láska pod tlakem, nevede jí to k zakyslosti či zatrpklosti. Každý nepatrný problém v ní nevyvolá výbuch hněvu či neuvede ji do hlubokého smutku. Naopak láska se nerozčílí či nehněvá, pokud pro to není legitimní důvod v Božích očích. Milující manžel zůstane klidný a trpělivý, spíše se bude snažit prokázat milosrdenství a ovládnout svoji zlost. Vztek a násilí pro něj vůbec nepřichází v úvahu. Milující manželka není přecitlivělá a rozmrzelá a snaží se ovládnout své emoce. Rozhodla se pro to, že bude spíše květinou mezi trny, a snaží se reagovat příjemně i uprostřed vypjatých situací. Jestliže žijete vedeni láskou, budete spíše lidmi radosti, než lidmi nepokoje. Zeptejte se sami sebe: "Jsem spíše uklidňujícím vánkem, nebo bouří hrozícím každou chvíli propuknout?"

Proč se lidé stávají popudlivými? Pro to existují přinejmenším dva důvody:

Stres. Stres vás vysiluje, odsává vám energii, oslabuje vaše zdraví a způsobuje, že jste rozmrzelí. Může být způsoben různými vztahovými příčinami: hádkami, rozpory, hořkostmi… Další příčiny stresu jsou založeny na přehánění: přepracovanost, přehánění zábavy, přílišné utrácení… Stres však také může být způsoben nedostatkem: nedostatkem odpočinku, nedostatečnou stravou, nedostatkem pohybu… Často tyto ostny obracíme sami proti sobě, a tak se stáváme popudlivými.

Život je maratonem, ne sprintem. To znamená, že je třeba hledat rovnováhu, dobře volit priority a udržet správné tempo. Příliš často odhodíme obezřetnost, napálíme to plnou parou vpřed a děláme to, co si myslíme, že je v ten moment nejlepší. Brzy nám však dojde dech, začnou se nám motat nohy a hrozí, že se co nevidět sesypeme. Rostoucí tlak může zcela zničit naši trpělivost a následně i naše vztahy.

Bible nás učí, jak se vyhýbat nezdravému stresu. Učí, že láska má pronikat naše vztahy, abychom se nezamotávali do zbytečných hádek (Ko 3,12-14). Učí nás, že uprostřed starostí se máme modlit, místo toho, abychom je chtěli zvládnout jen z vlastních sil (Fp 4,6-7). Učí nás, že máme delegovat úkoly, když jsme přepracovaní (Ex 18,17-23). Učí nás, že se máme vyhýbat každé mu přehánění (Př 25,16).

Bible nás také učí zachovávat každý týden "Šabbat", volný den, věnovaný bohoslužbě a odpočinku. To je velmi strategické opatření, které nám poskytuje čas k načerpání nových sil a k soustředění se na podstatné a které nám přímo do našeho diáře zasazuje jasný čas k nadechnutí se. Zavedení takovéhoto času "navíc" vytvoří v našem týdenním programu prostor, který se stane jakýmsi tlumícím polštářem mezi vnějšími tlaky a námi samotnými, který zmírňuje stres, který by v nás jinak způsoboval nervozitu a popudlivost vůči našim partnerům. Avšak existuje ještě jeden hlubší důvod, proč se stáváme popudlivými.

Sobectví. Když jste popudliví, srdcem vašeho problému je prvotně problémem vašeho srdce. Ježíš říká: "Ústa mluví tím, čím srdce přetéká." (Mt 12,34). Někteří lidé jsou jako citróny: když je život zmáčkne, vyteče z nich kyselá reakce. Jiní jsou spíše jako broskve: i když jsou pod tlakem, výsledek je stále sladký.

To, že se snadno rozhněváme, je příznakem toho, že v našem životě je přítomna nějaká skrytá oblast sobectví či nejistoty tam, kde by měla vládnout láska. Avšak sobectví také na sebe bere mnohé další masky:

Žádostivost je například výsledkem toho, že jsme nevděční za to, co máme, a že jsme se rozhodli dychtit či vášnivě prahnout po něčem, co je zakázané. Když je vaše srdce žádostivé, lehce podléhá frustraci a hněvu (Jk 4,1-3).

Hořkost zapouští své kořeny tehdy, když reagujete odsuzujícím způsobem a odmítáte zdravě zpracovat svůj hněv. Nezpracovaný hněv zahořklého člověka pak lehce vybuchne, jakmile je vyprovokován (Ef 4,31).

Chtivost neustále bažící po více a více penězích a majetku vás zanechá frustrované mnoha nenaplněnými tužbami (1 Tm 6,9-10). Tyto silné žádostivosti spojené s

nespokojeností vás pak vedou k tomu, že kopete kolem sebe a nadáváte na každého, kdo vám stojí v cestě.

Pýcha vás pak vede k tomu, že jednáte velmi tvrdě, abyste ochránili své ego a svoji pověst.

Tyto motivace nemohou být nikdy uspokojeny. Avšak když láska vstoupí do vašeho srdce, naplní vás pokojem a inspiruje vás k tomu, abyste se přestali soustředit jen sami na sebe. Uvolní váš křečovitý stisk a pomůže vám pustit věci, které nejsou nezbytné.

Láska vás povede k odpuštění, místo toho, abyste si uchovávali zášť. K vděčnosti, místo k žádostivosti. Ke spokojenosti, místo k navršování stále více dluhů. Láska vás povzbudí k tomu, abyste byli šťastni, když má někdo jiný úspěch, místo toho, abyste se v noci probouzeli závistí. Láska vás povede k tomu, abyste se rozdělili o dědictví, místo toho, abyste se soudili se svými příbuznými. Připomene vám, že máte dát přednost rodině, místo toho, abyste rodinu obětovali povýšení v práci. V každém rozhodnutí láska nakonec sníží váš stres a pomůže vám vypustit jed, který by se jinak ve vás hromadil. A pak uschopní vaše srdce k tomu, že budete moci na vašeho partnera reagovat s trpělivostí a se slovy povzbuzení, místo toho, abyste jej zahrnuli zlostí a podrážděností.

DNEŠNÍ ÚKOL
Rozhodni se, že dnes budeš na náročné situace ve svém manželství reagovat láskyplným způsobem a ne popudlivě či podrážděně. Začni tím, že si uděláš seznam oblastí, kde do svého diáře potřebuješ začlenit čas pro odpočinek. Pak si udělej seznam všech špatných motivací, kterých se potřebuješ zbavit.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Kde ve svém životě potřebuješ vytvořit prostor pro odpočinek a nadechnutí se? Kdy a na co jsi v poslední době reagoval(a) nepřiměřeně? Jaká za tím byla skrytá motivace? Jaké jsi dnes udělal(a) rozhodnutí?
_____________________________________________________________________________________________________________
Proto se i já snažím zachovat neporušené svědomí před Bohem i lidmi. (Skutky 24, 16.21)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malkiel Malkiel | Web | 31. prosince 2011 v 0:37 | Reagovat

Ten modře vytištěný úkol bohužel nemohu splnit, neboť již nejsem hezkou řádku let v žádném manželství. :D
Jedno manželství mně stálo značnou část života i zdraví a veškerý majetek, tudíž nehodlám tento experiment již nikdy opakovat. ;-) To už přenechám mladším. ;-)

2 zorka zorka | Web | 31. prosince 2011 v 11:07 | Reagovat

[1]: Výmluvy, Malkieli! :-D To mi zní úplně stejně, jako když jsem poslouchavala výmluvy dětí ve škole, proč "nemohli" udělat domácí úkol. ??? :D Jako třeba že maminka neměla čas...

Myslím, že když už chceš diskutovat, tak láskyplné jednání bez podráždění můžeš aplikovat ve vztahu ke komukoliv. :-) I na blogu. :-D Přemýšlet nad tím, kdes jednal nepřiměřeně, můžeš i bez manželky. Si myslím. ;-)

3 zorka zorka | Web | 31. prosince 2011 v 11:39 | Reagovat

P.S. Myslím diskutovat k modrým úkolům. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama