Den 7

31. prosince 2011 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA VĚŘÍ V TO NEJLEPŠÍ -

_______________________________________________________________________________________________
Ať se děje cokoli, láska věří, láska má naději. (1. Korintským 13, 7)

Hluboko ve vašem srdci, v jeho velmi osobních sférách, je ukryta jedna zvláštní místnost. Budeme ji nazývat "Chvalitebna" (angl. Appretiation Room). Do této místnosti zavítají vaše myšlenky tehdy, když si na vašem partnerovi všimnete nějakých pozitivních či povzbudivých věcí. A kdykoli toto speciální místo navštívíte, vždy vás to naplní radostí a pokojem.

Na stěnách této místnosti jsou napsána milá slova a věty popisující dobré vlastnosti vašeho partnera, jako např. "čestný", "inteligentní", "neúnavný dříč", "skvělá kuchařka", či "nádherné oči". Jsou to všechno věci, které jste o svém partnerovi již dříve objevili a které se vám uložily do paměti. Když na tyto věci myslíte, vaše uznání vůči vašemu partnerovi roste. Čím více o těchto pozitivních charakteristikách meditujete, tím jste za svého partnera vděčnější.

Hodně z věcí na stěnách naší "Chvalitebny" tam bylo pravděpodobně nasáno v počátečních fázích vašeho vzájemného vztahu. Můžete na ně myslet jako na věci, které se vám líbily a které jste oceňovaly na vašem milém či na vaší milé, když jste spolu ještě chodili. Tyto věci pro vás tehdy byly pravdivé, úctyhodné a dobré. A vy jste tehdy strávili hodně času tím, že jste se právě těmito věcmi zabývali při častých návštěvách naší "Chvalitebny"… až do té doby, než jste se vzali. Potom jste tuto vzácnou místnost začali navštěvovat méně a méně často. To proto, že v její blízkosti se objevila jiná konkurenční místnost.

Ano, tam dole v temných hlubinách vašeho srdce leží taká místnost, kterou budeme nazývat "Výčitkárna" (angl. Depreciation Room), kterou nyní bohužel možná navštěvujete velmi často. Na stěnách této místnosti jsou napsány věci, které vám na vašem partnerovi vadí a které vás rozčilují. Byly tam napsány ve chvílích, když jste byli frustrováni, když vaše city byly zraněné a když jste byli zklamáni tím, že některé vaše potřeby nebyly naplněny.

Tato místnost je propojena se slabostmi a selháními vašeho manžela či vaší manželky. Zdi této místnosti jsou od jednoho rohu až ke druhému pokryty velkými písmeny, která označují jejich zlozvyky, zraňující slova a špatná rozhodnutí. Když v této místnosti zůstanete dostatečně dlouho, padne na vás deprese a začnou z vás padat věty jako např. "Má žena je tak sobecká", nebo "Můj manžel je fakt pěknej hňup", či "Ta naše svatba byla asi jeden velkej omyl" apod.

Někteří lidé na stěny této místnosti píší věci, které jsou opravdu plné nenávisti. Zlé výčitky se zde ukládají jako do paměti, aby tak byly připravené k použití pro příští hádku. Emocionální zranění zde zahnívají a jejich jed se postupně rozlévá do dalších, ještě kousavějších poznámek napsaných na stěnách kolem původního nápisu. Tato místnost se tak stává muničním skladem, kde je shromažďováno střelivo připravené pro příští velký konflikt, a hořkost se tak může šířit jako infekce. Lidé se v této místnosti velmi rychle učí, jak svého partnera přestat milovat.

Avšak buďte si vědomi tohoto: Trávit čas v naší "Výčitkárně" znamená zabíjet své manželství. V této místnosti jsou připravovány rozvody, jsou zde plánovány často i násilím řešené konflikty. Čím více času v této místnosti trávíte, tím méně si vaše srdce vašeho partnera váží. Začíná to již v okamžiku, kdy projdete dveřmi této temné místnosti a vaše péče o vašeho partnera je menší každým okamžikem, který zde strávíte.

Můžete zde namítnout: "Ale tyto věci jsou přeci pravdivé!" Ano, dejme tomu, ale stejně pravdivé jsou i ty věci napsané na stěnách vaší "Chvalitebny"! Každý chybuje a každý má své oblasti, ve kterých potřebuje vyrůst či dozrát. Každý z nás má své nevyřešené věci, zranění a osobní zátěže. To je ona smutnější stránka toho, že jsme lidmi. Všichni jsme zhřešili. Problémem je však to, že máme nešťastnou tendenci zlehčovat naše vlastní negativní vlastnosti, zatímco selhání našeho partnera strkáme pod zvětšovací sklo.

Pojďme nyní uvažovat zcela realisticky. Láska ví o naší "Výčitkárně" a nežije v nějakém falešném klamu, že vůbec neexistuje. Avšak láska se rozhodla, že v této místnosti nebude žít. Musíte se rozhodnout do této místnosti přestat běhat a zdržovat se tam pokaždé, když ve svém vztahu prožijete něco frustrujícího. To vám nedělá dobře a vysává to každou radost z vašeho manželství.

Láska se rozhoduje, že v lidech bude věřit v to nejlepší. Poskytuje tak každému tu výhodu, že o jeho případných zlých úmyslech bude nejprve pochybovat. Odmítá negativními domněnkami ihned zaplňovat a zaplevelovat místa, kde má třeba zatím jen nedostatek informací. A když se pak třeba někdy naše nejhorší očekávání přeci jen potvrdí, láska dělá všechno pro to, aby se s nimi vyrovnala, a hledá cestu dál. Jak jen to je možné, láska se zaměřuje na to pozitivní.

Je na čase začít myslet jinak, než doposud. Je na čase nechat lásku vést vaše myšlenky a určovat směr vaší pozornosti. Jediným důvodem pro nahlédnutí do naší "Výčitkárny" je potřeba zjistit, jak se nejlépe za svého partnera modlit. A jediný důvod pro návštěvu této místnosti je to, že přes všechny její stěny velkými písmeny napíšete PŘEKRYTO LÁSKOU.

Je na čase se přestěhovat do vaší "Chvalitebny" usadit se tam a zabydlet se v ní jako doma. Když se rozhodnete, že budete meditovat nad pozitivními věcmi ze života vašeho partnera, postupně zjistíte, kolik dalších nádherných charakteristik můžete na stěny této místnosti připsat. Váš partner je živoucí, vibrující, nekonečnou knihou, která vás zve k četbě. Sny a naděje ještě čekají na uskutečnění. Talenty a schopnosti mohou ještě být objeveny jako skryté poklady. Avšak to, že je budete skutečně také objevovat a prozkoumávat, začíná vaším vlastním rozhodnutím.

Musíte v sobě rozvinout návyk držet své negativní myšlenky na uzdě a zaměřovat se na pozitivní vlastnosti vašeho partnera. Toto je klíčovým krokem na cestě, na které učíte své srdce skutečně milovat vašeho manžela či vaší manželku. Je to vaše rozhodnutí, které děláte nezávisle na tom, zda si to on či ona zaslouží či ne.

DNEŠNÍ ÚKOL
Pro dnešní úkol si připrav dva listy papíru. Nejprve si vyhraď několik minut na to, abys na první z těchto listů udělal či udělala seznam všech pozitivních věcí, které tě v té chvíli napadnou o tvém partnerovi. Pak na druhý listem sepiš vše, co tě v té chvíli o tvém partnerovi napadne negativního. Potom oba listy ukryj na nějaké tajné místo, aby ti byly později v pravý čas k dispozici. Pro každý z nich máme určitý zvláštní plán. Někdy během zbytku dnešního dne si pak znovu pročti list, na který sis zapsal či zapsala pozitivní věci o svém partnerovi, vyber si jednu z těchto věcí a ve vhodné chvíli mu za ní osobně či písemně poděkuj.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Který z těch dvou seznamů bylo pro tebe snadnější udělat? Co ti to ukázalo o tvých vlastních myšlenkách? Za jakou pozitivní věc ze života tvého partnera jsi mu dnes osobně poděkoval(a)?
_______________________________________________________________________________________________
Je-li nějaká ctnost či nějaká chvála - přemýšlejte o těchto věcech. (Filipským 4, 8)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama