Pošli to dál

7. prosince 2011 v 1:06 | Zorka |  Zajímavosti

Je čas adventu. Doba, kdy si křesťané po celém světě připomínají dobu před více než 2000 lety - příchod Ježíše Krista na tuto zem. A i nevěřící se také těší na "Ježíška". I když podstatu a původ tohoto zvyku až tak neřeší.

Ať jsou však lidé jakéhokoliv vyznání, tak dobu adventu a Vánoc všichni prožívají v jakémsi zvláštním rozpoložení a zvýšené vnímavosti. Venku je sychravo, studeno a všichni touží po útulném teplém domově, po lásce svých bližních, po pozornosti a péči. Mnozí se toho dočkají, ale mnohem více lidí v tomto světě nic takového nezná.

Nemusíme jít ani do vzdálených zemí postižených hladomorem či přírodními katastrofami. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Všude kolem nás je velké množství dětí i dospělých žijících osaměle, bez lásky, mnozí v nelehkých životních podmínkách. Kolik rodičů žije s dětmi osaměle bez druhého zodpovědného a spolehlivého partnera. Ale i v tzv. úplných rodinách velmi často není mnoho lásky a radosti. A ne pouze v čase Vánoc...

Před léty jsem s dětmi ze své třídy i s jejich rodiči viděla film "Pošli to dál". Byl to příběh asi 12 letého chlapce, který žil s matkou alkoholičkou sám. Neveselý a pustý život. Přesto ten chlapec byl velmi vnímavý ke svému okolí a měl laskavé srdce. Jednoho dne se postavil před třídu s výzvou, aby se pozorně dívali kolem sebe a aby pro své bližní udělali něco od srdce. Aby hledali způsob, jak změnit svět k lepšímu. Měli si ve svém okolí vyhlédnout tři lidi, kteří potřebují pomoc a pomoci jim. Ale nemohla to být pomoc ledajaká. Žádný laciný dobrý skutek, aby se především poskytovatel cítil dobře. Ale pomoc s něčím, na co dotyčná osoba nestačí a tak si nemůže sama pomoci.

Jakkoli posílání dobrých skutků dále vypadlo jednoduše, jednoduché to nebylo. Především pro toho, kdo se usiloval pomoci. Už jenom "ztrácet čas" přemýšlením o potřebách lidí kolem sebe! Nerozhodný A pak jim ještě pomáhat... Mrkající I přesto, že ne vždy se jim dostává ocenění. Že ne vždy vidí výsledky. A úkolem těch, kterým bylo pomoženo, bylo dobrý skutek poslat dál dalším třem lidem. Líbající

I když ohlasy k tomu filmu byly velmi rozdílné, tak základní princip této myšlenky zůstává jasný a pravdivý:
  • Ty můžeš změnit svět. Tím, že budeš měnit sám sebe a tím ovlivníš své nejbližší okolí.
  • Ty můžeš aspoň v tomto adventním čase překonat své sobectví, svou pohodlnost (protože to je naše přirozenost) a rozhlédnout se kolem sebe, zda někdo "cizí" nepotřebuje náhodou pomocnou ruku nebo tvůj opravdový zájem.
  • Ty můžeš mít aspoň na chvíli zájem o bližního svého a můžeš mu pomoci nést "jeho břemena". Jak nás o to žádá právě ten Bůh, jehož příchod na svět v čase Vánoc oslavujeme.

A ti, kteří by chtěli mít skutečný podíl na změně světa kolem sebe Nevinný, mohou v tom pokračovat i po celý rok. Stačí si do svého života zabudovat jednoduché životní krédo a důsledně jej dodržovat:

Co nechceš, aby ti činili jiní , nečiň ty jim.


Domnívám se, že toto pravidlo by si měli osvojit a prakticky žít především ti, kteří ovlivňují naši přítomnost i budoucnost - rodiče a učitelé. Protože děti jsou a budou vždy obrazem těch, kdo je vychovávají.

A tak vás všechny prosím (když je ten čas Vánoc Usmívající se), kdo máte zájem se přidat PRAKTICKY svými skutky k této známé výzvě, šiřte prosím odkaz na ni dále. A nejenom odkaz...

Protože

Všichni na jednom jevišti tohoto světa stojíme,

a cokoliv se tu koná, nás všech se týče.


J. A. Komenský

Děkuji vám. Zora
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malkiel Malkiel | Web | 9. prosince 2011 v 1:41 | Reagovat

Musím ti oplatit pochvalu mého stylu psaní. I ty píšeš zajímavě a čtivě. ;-)

2 King Rucola King Rucola | Web | 9. prosince 2011 v 10:03 | Reagovat

Reagujem! :-)
Doteraz som nemal o Tvojej existencii ani ponatia. Je tu toho moc. Doplnim Tvoj citat v texte:(Mozem vobec? ;-)
K. Havlicek Borovsky: "Co sam nechces, necin jinemu, pravil kantor kdesi, trepaje zaka za pacesy." :-D
Pekne napisane, ale moc vazne na moju momentalnu "adventovu" naladu...

3 Malkiel Malkiel | 9. prosince 2011 v 11:37 | Reagovat

[Smazaný komentář] Ona je na blogu.cz dost velká konkurence a nějakou dobu to trvá, než si tě čtenáři najdou mezi těmi ostatními 800 tisíci blogy. Mě to trvalo půl roku, než jsem se dostal do povědomí čtenářů a zvedla se mi návštěvnost z původních 10 návštěvníků denně aspoň na 50. Jednou z možností, jak se dostat do povědomí čtenářů, je vyjadřovat se k tématu týdne. Chce to také zaregistrovat se ve vyhledávačích, jako třeba Google, aby se tam tvé články začaly objevovat a podle počtu návštěvnosti se posouvaly v pořadí nalezených výsledků. Všechno chce svůj čas. Též je dobré komentovat články ostatních blogerů. Například pravidelný návštěvník mého blogu King Rucola tě teď nalezl, protože jej zaujaly tvé komentáře na mém blogu.
Věř mi, že dobrý blog si své čtenáře časem najde. ;-) A to už bude záležet jen na tobě, jestli bude tvůj blog dobrý. ;-)

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. prosince 2011 v 11:04 | Reagovat

Nějaké věty klidně použij jak libo, dávám je na internet, takže jsou volně k použití a navíc s upozorněním - to se určitě zlobit nebudu :)
Ohledně spřátelené - to podobné téma jsem tam napsala hlavně proto, aby se neozývali lidé s blogem o celebritách, letadlech, fotbalu nebo tak, zkrátka o něčem, co mě nezajímá a o čem nic nevím. Myslím, že tady by žádný problém nebyl, takže klidně tě zařadím do spřátelených blogů :)

5 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 0:40 | Reagovat

Pošli to dál, patří díky zmíněné myšlence mezi mé oblíbené :)

6 Dajvla Dajvla | Web | 22. března 2012 v 23:46 | Reagovat

Krásně napsaný. Moc pěkně čtivý blog máš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama