Den 10

3. ledna 2012 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA JE BEZPODMÍNEČNÁ -

___________________________________________________________________________________________________________________
Bůh však projevuje svoji lásku k nám tím, že Kristus za nás zemřel, když jsme ještě byli hříšní.
(Římanům 5, 8)

Když se vás někdo zeptá: "Proč miluješ svoji ženu?" nebo "Proč miluješ svého muže?" - jak byste odpověděli?

Hodně mužů by nejspíše zmínila krásu jejich ženy, její smysl pro humor, její laskavost, její vnitřní sílu. Také by mohli mluvit např. o tom, jaká je dobrá kuchařka, jaký má smysl pro hezké věci, nebo jakou je dobrou matkou.

Ženy by zas nejspíše mluvily o tom, že jejich muž hezky vypadá nebo o jeho zajímavé osobnosti. Mohly by dále zmínit třeba stálost svého muže, či jeho pevný charakter. Jiné by řekly, že svého muže milují, protože je jim vždycky k dispozici, protože je velkorysý, protože jim pomáhá.

Avšak co pak, když postupem času vaše žena či váš manžel ztratí všechny z těchto vlastností? Stále byste je milovali? Pokud bychom vzali vážně výše zmíněné odpovědi, pak jedinou logickou odpovědí na tuto otázku by bylo "Ne". Jestliže všechny vaše důvody pro to, abyste milovali svého manžela či svoji manželku, mají něco společného s jeho či jejími kvalitami - a pak najednou či postupně všechny tyto kvality zmizí - váš základ, na kterém vaše láska vyrostla, je najednou pryč.

Láska může přetrvat po celý život jedině tehdy, když je bezpodmínečná. O lásce platí toto: Láska není dána tím, že jsme někým milováni, ale tím, že se rozhodujeme milovat.

Pro tento druh bezpodmínečné lásky užívá Bible řecké slovo agapé.

To se liší od dalších druhů lásky, které jsou - filía (přátelská láska) a erós (sexuální láska). Jak přátelství, tak sexuální láska mají samozřejmě v manželství své velmi důležité místo a zcela jistě jsou nezbytnou součástí onoho životního domu, který spolu budujete jako muž a žena. Avšak kdyby vaše manželství zcela záviselo na tom, že máte společné zájmy nebo že se vedete vydařený sexuální život, pak by byly základy vašeho manželství nestabilní.

Přátelská láska (filía) a sexuální láska (erós) jsou ve své podstatě spíše responzivní (tj. reagující na něco, co k nám od druhého přichází jako první) a mohou se měnit v závislosti na našich citech. Láska, kterou zde označujeme slovem agapé, je však nezištná a bezpodmínečná. Pokud tento druh lásky tedy netvoří základy vašeho manželství, zub času je pravděpodobně dříve či později nahlodá a zničí. Láska označovaná jako agapé je láskou "v nemoci i ve zdraví", "v bohatství i v chudobě", "v dobrém i ve zlém". Je to jediný druh lásky, který lze nazvat skutečnou láskou.

To proto, že právě toto je Boží způsob milování. Bůh nás nemiluje, protože my jsme láskyhodní, ale protože On je milující. V Bibli čteme: "V tom je láska: ne že my jsme si zamilovali Boha, ale že on miloval nás a poslal svého Syna jako oběť smíření za naše hříchy" (1 Jan 4,10).

Pokud by Bůh trval na tom, abychom se my nejprve ukázali hodni jeho lásky, dopadli bychom velmi žalostně. Avšak Boží láska je volba, kterou On činí zcela sám. Je to něco, co přijímáme od Boha a pak se o to dělíme s ostatními. "My milujeme, neboť on první miloval nás" (1 Jan 4,19).

Jestliže muž řekne své ženě: "Já tě už nemiluji," v podstatě jí říká toto: "Nikdy jsem tě vlastně bezpodmínečně nemiloval." Jeho láska byla založena na pocitech nebo okolnostech, spíše než na závazku či oddanosti. Takováto situace je výsledkem manželství, které je budováno pouze na přátelském (filía) či sexuálním (erós) rozměru lásky. Pro manželství je zapotřebí pevnější základ, než pouhé přátelství či sexuální přitažlivost. Bezpodmínečná láska, láska typu agapé, časem či okolnostmi zničena nebude.

Tím ovšem nechceme říci, že partnerská láska, která začala např. na základě společných zájmů či sexuální přitažlivosti, nemůže být později postavena na pevnější základ lásky bezpodmínečné. Ve skutečnosti jestliže nově své manželství postavíte na pevný základ agapé, pak vaše vzájemné přátelství a romantické či sexuální aspekty vašeho vztahu se stanou ještě mnohem více obšťastňujícími, než kdykoli před tím. Jestliže vaše vzájemná radost jeden z druhého jako nejlepších přátel a milenců je založena na neochvějném a nezrušitelném závazku vzájemné odevzdanosti, budete zakoušet takovou intimitu, jaké nemůže být dosaženo žádným jiným způsobem.

Avšak ve své snaze o takovýto styl manželského vztahu se budete snažit velmi klopotně a neúspěšně, jestliže nedovolíte Bohu, aby ve vašem nitru nechal růst Jeho vlastní lásku. Lásku, která "vždy vydrží, vždy důvěřuje, vždy doufá, vždy vytrvá" (1 Korintským 13,7) nemůže pocházet z nás samotných. Takováto láska může pocházet pouze z Boha.

Písmo říká, že "ani smrt ani život, ani andělé ani mocnosti, ani přítomnost ani budoucnost, ani moci, ani výšina ani hlubina, ani žádné jiné stvoření nás nebude moci odloučit od Boží lásky, která je v Kristu Ježíši, našem Pánu" (Římanům 8,38-39). Toto je Boží způsob lásky. A Bohu díky - na základě vaší vlastní volby - se toto také může stát vaším způsobem lásky. Avšak nejprve tuto lásku musíte přijmout, a pak se o ní dělit.

A nebuďte překvapeni, když váš partner začne ve stínu této lásky žít s mnohem zdravějším sebevědomím a s větší spokojeností a když se tak pro vás stane mnohem láskyhodnějším, než kdykoli dříve. Již pak nebudete říkat: "Miluji tě, protože…" Budete totiž od nynějška říkat: "Miluji tě. Tečka."

DNEŠNÍ ÚKOL
Udělej během dnešního dne něco obyčejného pro svého partnera - něco, co připomene (tobě i jemu), že tvoje láska k němu je založena především na tvém rozhodní milovat, a ne na něčem jiném. Umyj auto. Ukliď kuchyni. Kup mu jeho oblíbený zákusek. Vyžehli či slož vyprané prádlo. Jakýmkoli způsobem dej najevo svoji prostou radost z toho, že smíš být její či jeho partnerem v manželství.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Byla tvá láska v minulosti založena spíše na vlastnostech a chování tvého partnera, nebo spíše na tvém vlastním závazku a rozhodnutí? Jak můžeš pokračovat v projevování své lásky ke tvému partnerovi i v situacích, kdy na tuto lásku nedostáváš takovou odpověď, jakou bys čekal(a)?

________________________________________________________________________________________________________
Toho, kdo doufá v Hospodina, obklopuje milosrdenství. (Žalm 32,10)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malkiel Malkiel | Web | 4. ledna 2012 v 13:10 | Reagovat

Sákryš, to je pro mně zase takový neřešitelný úkol. Mohl bych sice složit vyprané prádlo, které už od předvánoc leží na hromadě. Ale to bych dělal pouze pro sebe. Tak mám obavy, aby to nevypadalo nějak narcisistně. :D

2 zorka zorka | Web | 4. ledna 2012 v 13:26 | Reagovat

[1]: Jaaak neřešitelný úkol, Malkieli? ??? Kde se ztratila tvoje kreativita? O_O Nežiješ ve vzduchprázdnu, máš nějaké přátelé či známé, nebo prostě výjimečně můžeš být milý na prodavačku v obchodě nebo na paní na poště. Tvoje rozhodnutí se učit pěstovat lepší vztahy se přece nemusí omezovat jenom na tvou neexistující partnerku! ???

Malkieli, znáš to: Kdo chce, hledá cesty, kdo nechce, hledá výmluvy.  :-D

3 King Rucola King Rucola | Web | 4. ledna 2012 v 15:46 | Reagovat

Agape sem, agape tam! A kde zostava zvyk, ktory je pevnejsi nez zelezna kosela?!? Kosela, ktoru netreba ani skladat a zehlit :-D

4 King Rucola King Rucola | Web | 4. ledna 2012 v 15:47 | Reagovat

A pohodlnost?!? ;-)

5 King Rucola King Rucola | Web | 4. ledna 2012 v 15:54 | Reagovat

Vobec: To su vsetko take vseobecne mudrosti. Ako psychiater viem, ze musis kazdy pripad posudzovat uplne individualne. To, co uvadzas ako argumenty, to vlastne kazdy slusny clovek robi aj bez biblie, oder ;-)

6 zorka zorka | Web | 4. ledna 2012 v 16:01 | Reagovat

Rucolo, většina tvých argumentů proti se týká toho, jak si chceš obhájit svůj pohodlný život a nic neřešit. :-D  

Mám pro tebe dobrou zprávu! Ty nemusíš nic řešit, nic měnit, ty si můžeš žít dále jak chceš! :-D Tyto "obecné moudrosti" jsou o tom, jak budovat lepší vztahy a jsou pro ty, kdo o to mají zájem. Na rozdíl od psychiatrických a psychologických rad to funguje. Ovšem jenom pro ty, kdo chtějí něco měnit.

Pokud nechceš, nech to být! To nemáš za domácí úkol! ;-)

7 King Rucola King Rucola | Web | 4. ledna 2012 v 18:27 | Reagovat

[6]: ale ja s chcem "hadat"! :-D Dokonca mozno chcem aj trochu "misionarcit" a priviest Ta na spravnu vieru. ;-)

8 zorka zorka | Web | 4. ledna 2012 v 18:48 | Reagovat

[7]: Problém je v tom, že my máme velmi rozdílné představy, co je ta správná cesta. Když se podíváš do celé historie od vzniku křesťanství, kdo se jednou skutečně setkal s Bohem, tak se klidně nechal i zabít pro "svou víru" (já říkám pro svůj VZTAH) s Bohem, než by se toho vzdal. :-D

Mně se spíše jeví, že ty se dneska nudíš. ;-)

9 Malkiel Malkiel | 5. ledna 2012 v 1:06 | Reagovat

[2]: To mám jít žehlit a skládat prádlo k někomu jinému? :D Jako že bych se vykašlal na práci a páchal dobré skutky v podobě domácích prací u svých bližních? A že bych sebou nosil hliněný hrnec s víčkem jako budhistický mnich, do kterého by mi lidi dávali almužnu v podobě jídla, abych neumřel hlady? :D

10 zorka zorka | 5. ledna 2012 v 10:11 | Reagovat

[9]: Úplně stačí, Malkieli, když budeš milý a vstřícný vůči lidem, které potkáš na své cestě nebo i jen třeba na svém blogu. :-) Nikoli nevstřícný protivný chlap, jak to muži v tomto věku běžně mají... 8-O

11 Malkiel Malkiel | 5. ledna 2012 v 11:52 | Reagovat

[10]: Ja ti teda nevím, ale pravidelným návštěvníkům mého blogu asi protivný nepřipadám, jinak by ke mně asi nechodili. Možná jsem jen někdy ve smyslu Newtonova zákona o akci a reakci občas protivný na někoho, kdo je protivný na mně. ;-) Vím, že to z křesťanského pohledu není dobré, ale "kdož jsi bez viny, hoď kamenem".

12 zorka zorka | Web | 5. ledna 2012 v 15:11 | Reagovat

Já na tvůj blog chodím kvůli tomu, co píšeš, i když jsi na mne občas protivný a o nějaké vstřícnosti nemůže být ani řeč. :-) (Ale na druhou stranu jsem si dnes všimla nové vstřícnosti ohledně Noemovy archy. Děkuju. :-) )

Ale od té doby, co jsem zjistila, že jsi takhle nedůtklivý vůči všem, kde se ti ZDÁ, že nějak na tebe útočí a ty jim to musíš rychle vrátit, tak jsem to přestala brát osobně a dělám totéž, co dělají jiní - chodím kolem tebe po špičkách. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama