Den 11

4. ledna 2012 v 23:17 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA JE PEČUJÍCÍ -

___________________________________________________________________________________________________________________
Stejně tak musí muži milovat své ženy jako svá vlastní těla. Kdo miluje svou ženu, miluje sám sebe.
(Efezským 5,28)

Uvažte následující dva scénáře.

Jeden člověk zjistí, že jeho starší auto začíná mít vážné problémy, a tak jej zaveze do autoservisu. Po důkladné prohlídce mu technik oznámí, že je to tak vážné, že je zapotřebí generální oprava motoru. Ta je však nad finanční možnosti majitele vozu. Ten se proto rozhodne auto prodat a výtěžek z něj spolu s dalšími úsporami investovat do koupě nového.

To zní docela rozumně, že?

Jiný člověk, inženýr, si při práci nešťastnou náhodou vážně zraní ruku. Pospíchá do nemocnice, podstoupí všechny možné rentgeny a další vyšetření, a je mu oznámeno, že má v ruce zlomeno více kostí. Ačkoli je tím zaskočen a hodně jej to bolí, ochotně své úspory věnuje na nutnou operaci a během dalších měsíců o ruku podle všech pokynů lékaře trpělivě pečuje, aby s ní mohl opět hýbat a aby se mohl vrátit do práce.

I toto vám, pravděpodobně, připadá rozumné.

Problémem naší kultury je to, že s manželstvím je často zacházeno jako v prvním scénáři. Jakmile váš vztah začne nějak více haprovat, už jste tlačeni k tomu, abyste vašeho partnera vyměnili za "novější model". Avšak ti, kteří zastávají tento přístup, nejspíše neporozuměli významu svazku mezi mužem a ženou. Ve skutečnosti je to s manželstvím mnohem spíše tak, jak to bylo vylíčeno ve druhém scénáři. Jste součástí jeden druhého. Nikdy byste si přeci nenechali useknout svoji ruku ihned, když je nějak poraněna. Spíše byste se snažili investovat do co nejlepší lékařské péče. A to proto, že vaše ruka pro není jen kusem masa a kostí. Je součástí toho, kým jste.

Podobné je to i s vaším manželským partnerem. Manželství je nádherné tajemství stvořené Bohem, spojující dva lidské životy v jeden. Toto spojení se uskutečňuje nejen na fyzické rovině, ale také na rovině duchovní a citové.

Začínáte tím, že se dělíte o jeden dům, jednu postel, jedno příjmení. Vaše identity coby individuí byly propojeny v jednu novou. Když váš partner prožívá nějakou tragédii, pociťujete to oba z vás. Když ve svém zaměstnání dosáhnete nějakého úspěchu, radujete se z toho opět oba. Avšak někde během dalších let společného života začínáte prožívat zklamání jeden ze druhého, zdá se vám, že jste vystřízlivěli, a začínáte být přesvědčeni, že jste si vzali toho nesprávného či tu nesprávnou.

To ovšem nic nemění na faktu, že váš partner je neustále vaší součástí. V listě Efezským 5,28-29 čteme: Takto jsou povinni i muži milovat své ženy jako svá těla. Kdo miluje svou ženu, miluje sebe. Neboť nikdo nemá své tělo v nenávisti, ale živí je a pečuje o ně.

Tyto verše oslovují muže, ale všimněte si, jak jsou zde viděni oba členové manželského svazku. Jsou chápáni jako totéž tělo. Se svým partnerem máte jednat se stejnou starostlivostí a péčí, s jakou byste se starali sami o sebe. Jestliže prokazujete lásku svému partnerovi, prokazujete ji tím také sami sobě.

A tato mince má samozřejmě i svůj rub. Jestliže zacházíte se svým partnerem špatně, zacházíte špatně i sami se sebou. Přemýšlejte, prosím, o tom. Vaše životy jsou nyní vzájemně hluboce propleteny. Váš partner nemůže zakoušet radost nebo bolest, požehnání nebo zlořečení, aniž by to také nezasáhlo vás. A tak, jestliže útočíte na svého partnera, je to podobné, jako byste útočili na své vlastní tělo.

Je na čase, abyste nechali lásku proměnit vaše smýšlení. Je na čase, abyste pochopili, že váš partner je částí vašeho těla stejně jako vaše ruka, vaše oko, či vaše srdce. Ona také potřebuje být milována a opečovávána. A pokud prožívá nějakou bolest či zranění, pak bys o ně měl pečovat se stejnou láskou a něžností, jako bys pečoval o zranění svého vlastního těla. A když je jakýmkoli způsobem zraněn zas on, tak ty by ses měla považovat za nástroj, který má pomoci přinést uzdravení do jeho života.

Ve světle těchto úvah můžete také přemýšlet o tom, jak zacházíte s fyzickým tělem svého partnera. Pečujete o něj se stejnou láskou, jako pečujete o své? Zacházíte s ním s úctou, respektem a něžností? Necháváte svého partnera zakusit vaši radost z toho, kým on či ona pro vás je? Nebo s ním spíše jednáte tak, že se cítí být zesměšněn či ztrapněn? Tak jako si vážíte svých očí, rukou a nohou, stejně tak byste si jako daru nezměrné ceny měli vážit svého partnera.

Nedovolte okolní kultuře, aby za vás určovala cenu vašeho manželství. Srovnávat manželství s něčím, co může být odloženo či vyměněno, je projev neúcty vůči Božímu plánu, který byl do manželství vložen. To by bylo jako amputovat nohu. Místo toho bychom měli manželství vykreslovat jako příběh lásky mezi dvěma nedokonalými lidmi, kteří se rozhodli milovat se navzájem navzdory všemu.

Kdykoli se muž zadívá do očí své ženy, měl by si připomenout, že "ten, kdo miluje svoji ženu, miluje sebe". A žena by si měla připomenout, že když miluje svého muže, vyjadřuje lásku a úctu také sobě samotné.

Když se díváte na svého partnera, díváte se na část vás samotných. A tak s ní zacházej dobře. Mluv o něm s uznáním. Poskytuj lásce svého života dostatek potravy a s láskou o ni pečuj.

DNEŠNÍ ÚKOL
Jakou potřebu vidíš u svého partnera, které bys mohl či mohla vyjít vstříc právě dnes? Co takhle skočit něco zařídit místo něj? Umýt záda či namasírovat nohy? Nebo pomoci při domácích pracích? Prostě si vyber nějaké gesto, které tomu druhému řekne: "S láskou o tebe pečuji!" A udělej to s úsměvem na rtech.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Co sis vybral(a), abys vyjádřil(a), že chceš s láskou pečovat o svého partnera? Co ses naučil(a) na základě této zkušenosti?
_______________________________________________________________________________________________
Ježíš se ho zeptal: "Co mám pro tebe udělat?" (Marek 10,51)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 King Rucola King Rucola | Web | 5. ledna 2012 v 10:18 | Reagovat

Pekne :-)

2 zorka zorka | Web | 5. ledna 2012 v 10:36 | Reagovat

Taková láska se ti líbí? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama