Den 12

5. ledna 2012 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA NECHÁVÁ DRUHÉHO VYHRÁT -

___________________________________________________________________________________________________________________
Nevěnujte pozornost každý jen vlastním zájmům, nýbrž každý i zájmům těch druhých. (Filipským 2:4)

Kdyby vás někdo požádal, abyste pojmenovali tři oblasti, ve kterých vy a váš partner spolu nesouhlasíte, pravděpodobně byste to udělali poměrně snadno a rychle. Možná, že byste byli schopni vyprodukovat svých "TOP 10" oblastí vzájemné neshody, kdybyste na to dostali trochu více času. A bohužel, pokud jeden z vás nezačne couvat a ve všem se podvolovat, právě tyto věci jsou pak také často tím, co znovu a znovu vyskakuje jako čertík stavějící se mezi vás a vašeho partnera.

Bohužel neústupnost je něčím, co patří do běžných představ o tom, jak má jednat správný manžel či správná manželka. Bránit svá práva a názory je základní součástí vaší přirozenosti a způsobu jednání. Uvnitř manželského vztahu je to však něčím, co tento vztah ničí a navíc vás to obírá jak o čas, tak o produktivitu. Neústupnost také může být příčinou velké frustrace obou z partnerů.

Je jasné, že být neústupný nemusí být vždy špatné. Jsou věci, které stojí za to, abychom se za ně jasně postavili a chránili je. Naše priority, morální zásady a poslušnost vůči Bohu by měly být bráněny s velkým nasazením. Ovšem velmi často se přeme o tak nevýznamných věcech, jako je otázka, jakou barvu zvolit při malování bytu nebo jakou restauraci si vybrat, když společně jdeme na oběd.

V jiných situacích pak ovšem jde o mnohem důležitější věci. Jeden z vás může např. chtít víc dětí a druhý ne. Jeden z vás by rád jel na dovolenou s celou vaší širší rodinou a druhý ne. Jeden z vás dává přednost domácí škole pro vaše děti a druhý ne. Jeden z vás je přesvědčen o tom, že je na čase, abyste začali společně navštěvovat manželského poradce nebo abyste se začali více angažovat ve své církvi, zatímco ten druhý to tak nevidí.

Ačkoli se takovéto věci neobjevují každý den, vynořují se stále znovu a znovu a ve skutečnosti nikdy nezmizí. Zdá se vám, že se nikdy nepřiblížíte nějakému řešení nebo kompromisu. Oba se stále více stavíte na zadní. Je to podobné, jako byste jeli v autě se zataženou ruční brzdou.

Je jen jediná cesta, jak se vyhnout vyjádřením, která jsme zmínili výše, a ta spočívá v nalezení slova, které znamená opak neústupnosti - slova, se kterým jsme se setkali již dříve, když jsme uvažovali o laskavosti. To slovo zní ochota. To je postoj a duch spolupráce, který by měl proniknout naše vztahy. Tento postoj lze přirovnat palmě na břehu oceánu, která přežije i ty nejsilnější vichry, protože ví, jak se ladně uklánět. A nejlepším příkladem tohoto postoje je Ježíš Kristus, jak je vylíčen ve druhé kapitole listu Filipským. Sledujme společně, co znamenala jeho nezištná láska…

Jako Bůh mohl zcela oprávněně odmítnout stát se člověkem, avšak podvolil se a člověkem se stal - protože byl ochotný. Měl právo, aby mu sloužilo celé lidstvo, avšak místo toho přišel, aby on sloužil nám. Měl právo žít v klidu a v bezpečí, avšak ochotně položil svůj život za naše hříchy. Dokonce byl ochotný podstoupit ničivé mučení kříže. Miloval, spolupracoval a byl ochotný plnit vůli svého Otce místo své vlastní.

Ve světle tohoto podivuhodného svědectví Bible na nás aplikuje jednověté shrnující prohlášení: Mějte v sobě to smýšlení, které bylo v Kristu Ježíši. (Filipským 3,5) - postoj ochoty, flexibility a pokorné poddanosti. To znamená pro dobro druhých se zříci toho, na co máte nárok pro vás samotné.

Všechno, co je potřeba pro to, aby vaše současné spory pokračovaly, je to, abyste oba neústupně zůstali zakopaní ve svých pozicích. Avšak v tentýž okamžik, kdy jeden z vás řekne: "Jsem ochotný v této situaci přijmout tvůj způsob řešení", spor bude ihned pryč. A ačkoli další proces vedoucí ke konečnému vyřešení sporu či k úspěšnému završení společného úkolu od vás bude vyžadovat zbavit se nějaké té pýchy a jistě pro vás nebude pohodlný, tímto postojem jste do svého manželství vložili milující, trvalou investici.

"No dobře, ale pak budu vypadat jako blbec! Vždyť pak bych byl tím, kdo prohraje! Ztratil bych kontrolu!" Avšak jako blbec člověk vypadá už tehdy, když je tvrdohlavý a když odmítá naslouchat. Člověk pak prohrává již tím, že z takovýchto věcí dělá něco důležitějšího, než je jeho manželství a důstojnost jeho partnera. A konečně člověk ztrácí kontrolu nad svými city již tehdy, když ve snaze vyhrát nechává ze sebe vybublat velmi osobní věci, které zraňují jeho partnera.

Moudrý a láskyplný způsob, jak přistupovat k vašim neshodám, je zkoušet je řešit s ochotou netrvat vždy na vašem preferovaném způsobu řešení. To nutně neznamená, že váš partner má pravdu či že se v té které věci musí vyznat lépe než vy, avšak vy se zde rozhodujete vážně vzít v potaz jeho vlastní preference jako způsob, jak dáváte najevo, že si jej vážíte.

Nejlepší rada lásky pochází z Bible, která říká: Moudrost shůry je především čistá, potom pokojná, mírná, poddajná, plná milosrdenství. (Jakub 3,17). Místo toho, abyste s vaším manželem či vaší manželkou jednali jako s nepřítelem nebo s někým, před kým je třeba se mít na pozoru, začněte s ním či s ní jednat jako s vaším nejbližším, nejváženějším přítelem. Dopřejte jejich slovům plnou váhu.

Ne, určitě neuvidíte všechno stejně. Nejste zamýšleni jako věrná kopie toho druhého. Pokud by tomu tak bylo, pak by jeden z vás tady byl zbytečně. Dva lidé, kteří na všechno mají stále tentýž názor a na všechno se dívají ze stejného hlediska, by neměli žádnou zdravou rovnováhu či správnou chuť, která by byla schopná obohatit jejich vztah. Rozdíly mezi vámi jsou spíše určené k tomu, abyste jim vzájemně naslouchali a učil se z nich.

Jste ochotni se sklonit, abyste vyjádřili lásku k vašemu partnerovi? Nebo se z falešné hrdosti odmítáte přizpůsobit? Pokud něco není z dlouhodobého hlediska či z hlediska věčnosti zas až tak důležité, pak se zřekněte svých práv a rozhodněte se s úctou přijmout toho, koho milujete. To udělá dobře jak vám, tak vašemu manželství.

DNEŠNÍ ÚKOL
Vyjádři svoji lásku tím, že se přizpůsobíš svému partnerovi v nějaké oblasti, ve které se rozcházíte v názorech. Řekni mu, že dáváte přednost jeho preferencím.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Jakou oblast sis pro dnešní úkol vybral(s)? Co tě stálo tvé přizpůsobení se? Jak ti to pomůže do budoucna?
_______________________________________________________________________________________________
Je-li možno, pokud to záleží na vás, mějte pokoj se všemi lidmi. (Římanům 12:18)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malkiel Malkiel | Web | 5. ledna 2012 v 22:21 | Reagovat

Ty tu svoji původní profesi v sobě opravdu nezapřeš. ;-)  :D

2 zorka zorka | Web | 5. ledna 2012 v 23:12 | Reagovat

Nevím sice, co tě k tomuto konkrétnímu sdělení inspirovalo, ale máš pravdu - nezapřu. Protože tak mne Bůh stvořil - být učitelem. :-)

3 King Rucola King Rucola | Web | 6. ledna 2012 v 2:06 | Reagovat

Ja to uz nevydrzim! Od obdivu padam do "mdlob"! ;-) Ochotne Ti dnes ustupujem a neprotirecim! :-D

Ale jednu poznamku si neodpustim: Ked nieco najviac neznasam, ba skoro nenavidim, ked vidim tie zeneate ci skoro zenate parecky, ako si jeden druhemu nadrzuju! Dokonca su v stave pri hre, ako napr. canasta a pod. svindlovat, len aby sa mal partner "dobre". Vobec, to ich spolocne rozmyslanie, fuj...(Skoda, vedel by som to krasne vo svajciarskej nemcine vyjadrit, tam to znie este odpornejsie :-!

4 zorka zorka | Web | 6. ledna 2012 v 9:21 | Reagovat

Pánové, nechápu ... něco se s vámi děje!  :-)

Ale o co jde v celém tom mém psaní a vyučování Výzvy lásky, které jsem sice nevymyslela já, ale se kterým se ztotožňuji?

Mohu vidět kolem sebe mraky lidí, kteří jednají opravdu hnusně a bez kouska studu (odpověď Rucolovi). Mohu vidět zástupy těch, kteří si sice říkají křesťané, ale nejsou. Ve skutečnosti jenom ví, že Bůh existuje, ale žijí si dále podle svého, se svým starým charakterem a na Boha ve skutečnosti kašlou. Dělají mu ostudu.

Mohu vidět církve, které svým životem a prázdným náboženstvím odpuzují lidi od Boha. Které se vůbec nestarají o srdce a duše lidí, kteří jsou uvnitř.  Sama jsem 10 let prožila v takových církvích, přestože navenek to byly uznávané "normální" církve. Uvnitř však jsou zdeformované a mrtvé. A páchají obrovské škody, namísto aby sloužily Bohu.

Ale nic z toho, jak žijí a jednají OSTATNÍ neomlouvá to, jak ŽIJU A JEDNÁM JÁ SAMA !!!!

Zda já sama žiju tak, abych měla čisté svědomí před Bohem a tím i před lidmi. Přestože mám více než 90% naději, že lidé to ani nepochopí, ani neocení, protože jejich žebříček hodnot je jiný. Ale to nevadí, protože pořád platí, že já v tom mám čisté svědomí před Bohem.

Neznamená to, že jsem dokonalá a všechno dobře zvládám, ale to, že se každý den znovu a znovu poctivě snažím žít podle Božích norem. Protože vím, jakou budoucnost pro mne má připravenu a já o ni nechci přijít.

Udělala jsem v životě mnoho tragických chyb, které měly katastrofální dopad na můj život i život mé rodiny. Stalo se také v mém životě mnoho tragických věcí díky záměrům zlých lidí!  Já jsem ale dostala do Boha šanci začít žít NOVÝ ŽIVOT a nemám v plánu ji promarnit. :-)

5 zorka zorka | Web | 6. ledna 2012 v 9:36 | Reagovat

A kdyby jste i vy, pánové,  chtěli začít nový život a získat to, co má Bůh pro vás připraveno, ale nemáte na tu změnu ve vlastním životě dost sil a vytrvalosti (stejně jako já :-) ), tak se můžete přidat k celosvětové akci křesťanů, která začíná v neděli. Síla této akce spočívá v množství lidí, kteří se jí účastní. Nejste v tom sami. :-)

http://www.cestazapravdou.cz/pustpozvanka
http://jentezenfranklin.cz/

6 King Rucola King Rucola | Web | 7. ledna 2012 v 6:29 | Reagovat

[5]: Podivam sa tam, ale mam strach, ze sa odtial nedostanem... :-D

7 zorka zorka | Web | 7. ledna 2012 v 8:55 | Reagovat

[5]: neboj, nemusíš vůbec vytáhnout paty z domova... :-)

8 Helena Helena | 21. srpna 2014 v 7:50 | Reagovat

Moc hezky napsané a pravdive :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama