Den 13

6. ledna 2012 v 22:43 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA BOJUJE FÉROVĚ -

___________________________________________________________________________________________________________________
Bude-li dům proti sobě rozdělen, takový dům nebude moci obstát. (Marek 3,25)

Ať se vám to líbí nebo ne, konflikt je prostě v manželství něčím nevyhnutelným. Když jste jako nevěsta a ženich spojili své životy, nespojili jste v jedno jen vaše naděje a sny, ale také vaše zranění, strachy, nedokonalosti a citové zátěže. Od okamžiku, kdy jste vybalili zavazadla po svatební cestě, započal proces vybalování a odhalování jeden druhého, nutně zahrnující i postupné poznávání toho, jak hříšní a sobečtí jste schopní být každý z vás.

Velmi brzy vaše vysoké mínění o partnerovi začne dostávat povážlivé trhliny, což ovšem stejně tak platí i o vysokém mínění, které měl váš partner o vás. Každodenní blízkost nutně prožívaná v manželství začala strhávat vaše veřejné masky a začala tomu druhému před oči stavět vaše osobní problémy a tajné zlozvyky. Vítejte do světa narušeného lidství.

Stejně tak různé další životní nároky začaly prověřovat a odkrývat, co se ve vás skutečně ukrývá. Pracovní nároky, zdravotní problémy, hádky s tchyní či finanční potřeby různým způsobem ještě přiložily do ohně další palivo a přispěly tak k dalšímu tlaku a nepříjemnému horku ve vašem vztahu. Toto vše vytvořilo živnou půdu pro to, aby se mezi vás vetřely různé nesrovnalosti a spory. Začali jste se hádat a bojovat spolu. Zraňovali jste a byli jste zraňováni. Zakoušeli jste konflikty… Avšak toto se nedělo jen vám.

Každý pár tím prochází. Je to součást společné cesty. Avšak ne každý pár to přežije.

A tak si nepředstavujte, že tím, že splníte dnešní úkol, vymizí všechny konflikty z vašeho manželství. Dnešní téma je spíše o tom, jak s konflikty zacházet tak, abyste z nich na druhé straně vyšli zdravější a zralejší.

Oba. Společně.

Nejhlubší, nejsrdceryvnější škoda, kterou kdy způsobíte (nebo jste způsobili) svému manželství, se s největší pravděpodobností stane uprostřed ohniska nějakého konfliktu. To proto, že tehdy je vaše pýcha nejsilnější. Váš hněv je nejhlubší. Vy sami jste nejsobečtější a nejvíc schopni odsuzování. Vaše slova jsou nejjedovatější. Děláte nejhorší rozhodnutí. I manželství, které se v pondělí zdá, že je úplně skvělé, se v úterý může vydat na šílenou jízdu do propasti, jestliže je zachvátí nějaký neřízený konflikt a žádný z vás nemá nohu na brzdě.

Avšak láska vstupuje i do této situace a mění věci k lepšímu. Láska vám připomíná, že vaše manželství je příliš cenné na to, abyste dovolili jeho sebedestrukci, a že vaše láska k partnerovi je důležitější, než cokoli o co bojujete. Láska vám pomáhá uprostřed vašich manželských konfliktů instalovat airbagy a postavit ochranná zábradlí. Připomíná vám, že konflikt může být ve skutečnosti obrácen k dobrému. Manželské dvojice, které se naučily zdravě zacházet s konfliktem, si bývají navzájem bližší, více si navzájem důvěřují, prožívají hlubší intimitu a následně se mohou radovat z mnohem hlubšího vzájemného spojení.

Avšak jak? Nejmoudřejší cestou ke zdravému zvládání konfliktů je naučit se bojovat čistě tím, že si stanovíte zdravá pravidla boje. Jestliže nemáte směrnice pro to, jak zacházet s ožehavými tématy, pak se pravděpodobně neudržíte ve zdravých hranicích, když bitva vzplane.

V podstatě existují dva druhy hranic pro zacházení s konfliktem: hranice našeho "my" a hranice mého "já".

Hranice našeho "my" jsou pravidla, na kterých se oba shodnete předem, pravidla, která platí během každého sporu či hádky. A každý z vás má právo jemně, ale přímo tlačit na dodržování těchto pravidel, jestliže jsou porušována. Takováto pravidla mohou zahrnovat např.:

1. Nikdy nevezmeme do úst slovo rozvod.

2. Nebudeme vytahovat staré, s tématem nesouvisející záležitosti z minulosti.

3. Nikdy se nebudeme hádat na veřejnosti nebo před našimi dětmi.

4. Vyhlásíme "oddychový čas" ihned, jakmile konflikt eskaluje do ničivé podoby.

5. Nikdy se jeden druhého nedotkneme zraňujícím způsobem.

6. Nikdy nepůjdeme spát nahněváni na toho druhého.

7. Rozpad našeho manželství není řešením. Ať by to stálo cokoli, vyřešíme to společně.

Hranice mého "já" jsou pravidla, která uplatňujete osobně sami za sebe. Zde jsou některé nejdůležitější příklady takovýchto pravidel:

1. Před tím, než promluvím, budu druhému nejprve dobře naslouchat. Každý člověk ať je rychlý k naslouchání, ale pomalý k mluvení. (Jakub 1,19)

2. Nejprve se budu snažit vyřešit své vlastní slabiny. Proč tedy hledíš na třísku v oku svého bratra, ale trámu ve svém vlastním oku si nevšímáš? (Matouš 7,3)

3. Budu mluvit tiše a budu ovládat svůj hlas. Vlídná odpověď odvrátí zlobu, ale slovo, které zraňuje, budí hněv. (Přísloví 15,1)

Bojovat férově znamená vyměnit své zbraně. Nesouhlasit s úctou. Takovýto boj by měl vyústit v budování mostů, ne v jejich pálení. Pamatujte na to, že láska není bojem, avšak něčím, za co stojí za to bojovat.

DNEŠNÍ ÚKOL
Promluv si se svým partnerem o stanovení zdravých pravidel konfliktu. Pokud tvůj partner na to není připraven, napiš si tedy alespoň svá vlastní osobní pravidla "boje". Rozhodni se je dodržovat, až se objeví vaše nejbližší hádka.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Jestliže tvůj partner přijal pozvání ke společné tvorbě pravidel, jaká byla jeho reakce? Jaká pravidla sis zformuloval(a) sám(a) pro sebe?
________________________________________________________________________________________________
Mějte jeden k druhému stejný ohled. Mějte porozumění jeden pro druhého.
(Římanům 12,16)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama