Den 14

7. ledna 2012 v 21:55 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA NACHÁZÍ POTĚŠENÍ -

___________________________________________________________________________________________________________________
Užívej života se ženou, kterou sis zamiloval, po všechny dny svého pomíjivého života. (Kazatel 9,9)

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou byste se měli naučit na svém putování podle této knihy Výzva lásky, je to, že byste neměli prostě následovat své srdce. Měli byste jej vést. Nedovolte vašim emocím a pocitům, aby seděly u volantu vašeho života. Spíše je posaďte na zadní sedadlo a řekněte jim, kam jedete.

Ve vašem manželském vztahu se necítíte neustále zamilováni. Pro vaše srdce je nerealistické očekávat, že budete neustále rozechvěni touhou strávit každý okamžik se svým partnerem. Nikdo není schopen uchovat si hořící touhu po blízkosti založenou jen na pocitech. Avšak je také obtížné někoho milovat jen z povinnosti.

Novomanželé nacházejí potěšení v tom druhém, kterého nyní mohou nazývat svým manželem či manželkou. Jejich láska je čerstvá a mladá a v jejich srdci přetrvávají naděje na společnou romantickou budoucnost. Avšak existuje něco, co je stejně mocné jako tato čerstvá, nová láska. Je to založeno na rozhodnutí mít zalíbení ve vašem partnerovi a milovat jej bez ohledu na to, jak dlouho jste již manželé. Jinými slovy, láska, která se rozhodla milovat, je stejně mocná, jako láska, která pociťuje zamilovanost. V mnoha směrech je tato láska dokonce pravdivější, protože má své oči otevřené dokořán.

Pokud to necháme jen na nás samotných, vždy máme sklon vzájemně se vidět kriticky. Manželka vám za chvilku poleze na nervy. Manžel vás bude rozčilovat. Avšak naše dny tady na tomto světě jsou příliš krátké na to, abychom marnili čas hašteřením se o malichernosti. Na to je život příliš pomíjivý.

Místo toho je na čase, abyste své srdce vedli k novému zalíbení ve vašem partnerovi. Užijte si svého partnera. Vezmi svoji manželku zase jednou za ruku a vyhledávej její společnost. Rozviň v sobě opět touhu po rozhovorech se svým manželem. Vzpomeň si, proč ses zamiloval do její osobnosti. Přijmi tohoto člověka - se vším všudy - s a přivítej ji či jeho zpět ve svém srdci.

Znovu - člověk se rozhoduje pro to, čeho si váží a co považuje za důležité. Není to tak, že bychom byli zrozeni s nějakou zcela předem danou výbavou předvoleb a preferencí, podle kterých pak už musíme po celý život jednat. Jestliže jste popudliví, je to proto, že jste se rozhodli takoví být. Jestliže nejste schopni žít jinde než v perfektně uklizeném domě, je to proto, že jste se rozhodli, že pro vás nic jiného nepřichází v úvahu. Jestliže svého partnera více popichujete, než chválíte, je to proto, že jste dovolili vašemu srdci být sobecké. Sami jste se přivedli k tomu, že jste kritičtí.

A tak nyní je na čase, abyste své srdce zase vyvedli ven z těchto pastí. Je na čase se znovu učit nacházet ve vašem partnerovi zalíbení a pak pozorovat své srdce, jak také skutečně začne mít radost z toho, kým váš partner ve skutečnosti je.

Možná vás může překvapit zjištění, že bible obsahuje mnohé romantické příběhy lásky, avšak žádný z nich není tak otevřený a provokativní jako osm kapitol Písně písní. Naslouchejte způsobu, jakým oni dva milenci v této poetické knize v sobě nacházejí zalíbení…

Žena: "Pak tedy jabloň v lese mezi stromy, to je můj milý mezi mládenci. Po jeho stínu jsem zatoužila. Sedím a na jeho sladkém ovoci pochutnávám si. Zavedl mne do hodovní místnosti, jeho korouhev nade mnou je láska." (Píseň 2,3-4).

Muž: "Vstávej, má lásko, pojď, ty má krásko. Holubičko moje v rozsedlinách skály, ukrytá na srázu u stěny, jak vypadáš, ukaž se mi, ať slyším tvůj hlas! Vždyť hlas tvůj tak libě zní a tvůj vzhled je plný krás." (Píseň 2,13-14).

Příliš růžové? Příliš sentimentální? Ne pro ty, kdo vedou své srdce k zalíbení a k potěšení ze svého miláčka - i tehdy, když je již setřena vůně novosti, když manželka nosí natáčky, když manžel pomalu plešatí. Je na čase si vzpomenout, proč jste se tehdy do sebe zamilovali. Je na čase se znovu společně smát. Znovu spolu flirtovat. Znovu společně snít. S velkým potěšením.

Dnešní téma a úkol tě může vést k radikální proměně srdce. Pro některé může být tento pohyb směrem k potěšení a zalíbení v partnerovi jen malým úkrokem. Pro jiné to může vyžadovat obrovský skok pryč od současného odporu, který vůči partnerovi třeba prožívají.

Avšak jestliže jste ve vašem partnerovi nalezli potěšení a zalíbení jednou - což jste nalezli, když jste si ho vzali - tak toto potěšení můžete nalézt znovu. A to, i když to již bylo hodně dávno. I když se toho od té doby stalo skutečně hodně, co vaše vnímání partnera změnilo.

Je to vaše zodpovědnost, abyste se znovu naučili, co milujete na onom člověku, kterému jste se jednou zaslíbili navždy.

DNEŠNÍ ÚKOL
Úmyslně vynechej nějakou činnost, kterou běžně děláš, abys mohl či mohla se svým partnerem strávit příjemný a ničím nerušený čas. Pusť se do něčeho, co by tvůj partner skutečně rád dělal, nebo navrhni nějakou činnost, kterou tvůj partner skutečně miluje. Prostě buďte spolu.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Co ses rozhodl(a) dnes vypustit ze svého programu? Co jste dělali společně? Jak to šlo? Jaké nové věci ses dozvěděl(a) či znovu objevil(a) o svém partnerovi?

Další podněty k umění vést své srdce najdeš v Příloze IV ( zde ).
_______________________________________________________________________________________________
Dej mi své srdce… ať tvé oči najdou zalíbení v mé cestě. (Přísloví 23,26) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 King Rucola King Rucola | Web | 8. ledna 2012 v 13:35 | Reagovat

Ja to mam uz davno vymyslene, ale partnerovi sa nejako nechce, ze je unavena a leniva... :-D

2 zorka zorka | Web | 8. ledna 2012 v 16:29 | Reagovat

Zase výmluvy, Rucolo. :-D  :-D  :-D

Pokud se podíváš na ten film (existuje i ve slovenštině), tak objevíš, že je to cesta, ke které nepotřebuješ partnera, můžeš začít sám. Je to speciálně pro ty, kde ten druhý nechce spolupracovat, ale oni nechtějí partnera ztratit. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama