Den 16

9. ledna 2012 v 21:31 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA SE PŘIMLOUVÁ -

___________________________________________________________________________________________________________________
Modlím se za tebe, milovaný, aby se ti ve všem dobře dařilo a abys byl zdráv... 3 Jan 2

Svého partnera nemůžete změnit. I když byste sebevíce chtěli, nemůžete si hrát na Boha, vstoupit do srdce vašeho partnera a přetvořit je tak, jak byste si přáli. Avšak právě toto je to, oč se většina lidí žijících v manželství po značnou část svého času snaží - změnit svého partnera.

Šílenství bylo kýmsi definováno jako stav, kdy někdo znovu a znovu dělá totéž, a přesto očekává, že to přinese jiné výsledky. Avšak není právě toto, co se děje, jestliže se snažíte změnit svého partnera? To je frustrace nejvyššího stupně. Jednou přijde den, kdy budete muset přijmout fakt, že toto je něco, co prostě není ve vašich silách. Avšak existuje něco, co ve vašich silách je. Můžete se stát "moudrým farmářem".

Farmář nemůže způsobit, aby semeno vyrostlo do zralého klasu. Nemůže argumentovat, manipulovat, nebo požadovat, aby nějaká rostlina nesla ovoce. Avšak může zasít semeno do úrodné půdy, může tuto půdu zavlažit a přidat hnojivo, může malé rostlinky chránit před plevelem, a pak vše předat Bohu. Miliony farmářů se po celá staletí živila a živí právě díky tomuto procesu. Tito farmáři také vědí, že ne každé semínko se ujme. Avšak většina skutečně vyraší, jestliže je zaseta do vhodné půdy a jestliže je jim poskytnuto, co potřebují.

Neexistuje žádná záruka, že cokoli, co obsahuje tato kniha, změní vašeho partnera. Avšak to není tím, o čem je tato kniha. Tato kniha je o vás samotných a o vaší odvaze k lásce. Pokud vezmete Výzvu lásky vážně, pak existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že vy sami prožijete osobní proměnu, která začíná ve vašem nitru a má pak vliv i na vaše jednání a na vaše okolí.

A pokud skutečně realizujete každý z navržených úkolů, i váš partner tím bude pravděpodobně zasažen a i vaše manželství pravděpodobně začne rozkvétat před vašima očima. To může trvat týdny. To dokonce může trvat celé roky. Avšak nezávisle na typu půdy, se kterou pracujete, můžete plánovat úspěch. Můžete ze svého manželství svléci smuteční šaty. To, co je na vás, je sytit půdu srdce vašeho partnera kvalitními živinami a pak se ohledně výsledků spolehnout na Boha.

Avšak Bůh nechce takovéto ovoce přinášet sám a potřebuje naši spolupráci. A k tomu budete potřebovat nástroj, který je mnohem účinnější, než cokoli jiného, co máte k dispozici. Tímto nástrojem je účinná modlitba.

Modlitba skutečně funguje. Modlitba je spirituální fenomén, který byl vytvořen neomezeným, mocným Bohem. A přináší úžasné výsledky.

Máš pocit, že tě snaha o obnovu tvého manželství již unavuje a chceš to vzdát? Ježíš říká, že je třeba se modlit a neochabovat (Lukáš 18,1). Prožíváš obavy a úzkosti? Modlitba může do tvých bouří přinést pokoj (Filipským 4,6-7). Potřebuješ prožít nějaký velký průlom? Modlitba pro něj může připravit půdu (Skutky 12,1-17).

Bůh je suverén a působí svým vlastním způsobem. Není nějakým džinem v láhvi, který by měl splnit každé vaše přání. Avšak bezmezně tě miluje a touží po intimním vztahu s tebou. A ten se nerozvíjí bez modlitby.

Existují některé klíčové prvky, které jsou nezbytné k tomu, aby modlitba byla účinná. Zde však stačí zmínit to, že modlitba se může nejlépe rozvíjet tehdy, když vychází z pokorného srdce, které žije zdravé vztahy s Bohem a s druhými. Bible nám říká: "Vyznávejte hříchy jeden druhému a modlete se jeden za druhého… Mnoho zmůže účinná modlitba spravedlivého" (Jakub 5,16).

Přemýšleli jste někdy o tom, proč vám Bůh dal hluboký vhled do chyb a slabostí vašeho partnera? Opravdu si myslíte, že to je proto, abyste si na něj mohli do nekonečna stěžovat a popichovat jej? Ne, tento vhled vám byl dán, abyste se za svého partnera mohli účinně modlit. Nikdo není schopen se za vašeho partnera modlit účinněji, než vy sami. Přineslo vaše neustálé stěžování si, plísnění a popichování ve vašem vztahu už něco dobrého? Odpovědí je zcela jistě jedno velké NE, protože toto vše prostě není tím, co mění lidská srdce. Je na čase, abyste začali mluvit k Bohu ve vaší modlitební místnůstce.

Manžel pak zjistí, že Bůh je schopný jeho manželku "napravit" mnohem kvalitněji, než by byl toho schopen on sám. Manželka toho skrze strategickou modlitbu dosáhne mnohem více, než pomocí svých přesvědčovacích dovedností. A navíc je to také mnohem příjemnější způsob života.

A tak proměňte své stížnosti v modlitby a pozorujte pak, jak se vaší věci ujme váš Mistr, zatímco vy se snažíte o čistotu srdce. Jestliže váš partner nemá žádný vztah k živému Bohu, pak je jasné, s čím ve své modlitbě za něj potřebujete začít.

Kromě toho se pak modlete přesně za to, co váš partner potřebuje. Modlete se za jeho srdce. Modlete se za jeho postoje. Modlete se za jeho zodpovědnosti a závazky před Bohem. Modlete se za to, aby lži byly nahrazeny pravdou. Modlete se, aby hořkosti byly nahrazeny odpuštěním. Modlete se za skutečný průlom ve vašem manželství. A pak se modlete za touhy vašeho srdce. Modlete se za to, aby se láska a úcta stala normou ve vašem vztahu. Modlete se, aby se romantický a intimní rozměr vašeho vztahu dosáhl nové hloubky.

Jednou z nejvíce láskyplných věcí, které pro svého partnera můžete udělat, je modlit se za něj. "Žádejte, a bude vám dáno; hledejte, a naleznete; tlučte, a bude vám otevřeno" (Matouš 7,7).

DNEŠNÍ ÚKOL
Začni se dnes modlit za srdce svého partnera. Modli se za tři specifické oblasti, ve kterých toužíš po tom, aby Bůh působil v životě tvého partnera a ve tvém manželství.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Udělal(a) jsi nějakou zkušenost s mocí modlitby v minulosti? Za co ses modlil(a) dnes? Bylo to pro tebe snadné, nebo ti to připadalo cizí?

Další podněty k účinné modlitbě najdeš v Příloze I (zde)
_____________________________________________________________________________________________
Víme, že hříšníky Bůh neslyší; slyší však toho, kdo ho ctí a činí jeho vůli. (Jan 9:31)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama