Den 17

10. ledna 2012 v 23:44 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA PODPORUJE INTIMITU -

___________________________________________________________________________________________________________________
Kdo přikrývá přestoupení, usiluje o lásku, ale kdo věc roznáší, rozlučuje přátele.
(Přísloví 17,9)

Můžete si být blízcí s dobrým přítelem, kterého znáte od dětství či z dob studií. Můžete si být blízcí s vašimi sourozenci, s vašimi rodiči, nebo s vašimi bratranci či sestřenicemi podobného věku. Avšak nic nemůže konkurovat intimní blízkosti, která je zakoušena mezi manželem a manželkou. Manželství je vůbec nejintimnějším z lidských vztahů.

A proto jej také tolik potřebujeme. Každý z nás na tento svět přichází s vrozenou touhou po tom být poznán, milován a přijat. Toužíme po tom, aby lidé znali naše jméno, aby nás poznali, když nás vidí, a aby oceňovali to, čím jsme. Skutečnost, že můžeme sdílet svůj domov s někým, kdo nás zná až do těch nejintimnějších detailů naší bytosti, je součástí hlubokého uspokojení a radosti, které přináší manželství.

A přeci toto veliké požehnání manželství je zároveň i druhou stranou jeho největšího nebezpečí. Někdo, kdo nás zná takto intimně, nás buď může milovat v hloubkách, které jsme si nikdy ani nedovedli představit, nebo nás může také zranit tak, že se z toho možná nikdy nebudeme schopni zotavit. Intimita se tak může pro manželství stát jak oživujícím ohněm, tak ničivým žárem.

Kterou z těchto dvou stránek intimity právě nyní spíše prožíváte ve svém vlastním domě? Jsou tajemství, která o vás váš partner ví, něčím, co ve vás vyvolává pocit zahanbení, nebo něčím, co vás přivádí k sobě blíže? Jestliže by váš partner měl odpovědět na tutéž otázku, řekl by, že v něm svým přístupem k němu vyvoláváte pocit bezpečí, nebo pocit strachu?

Jestliže domov nemůže být považován za místo bezpečí, oba budete v pokušení toto bezpečí hledat někde jinde. Můžete toto chybějící bezpečí například hledat o nějakého jiného člověka tím, že iniciujete vztah, který si buď pohrává s cizoložstvím, nebo do něj nakonec také skutečně vstoupí. Můžete však také hledat útěchu v práci nebo v nějakých koníčkách mimo domov, tedy v něčem, co vám částečně brání v intimitě, ale co vám dává příležitost stýkat se s lidmi, kteří vás respektují a přijímají.

Váš partner by neměl být z vaší strany pod tlakem na to, že musí být dokonalý, aby si zasloužil vaše přijetí. Neměl by žít v neustálých obavách, že na něj vyjedete za každou ne zcela vydařenou maličkost. Spíše by měl ve vaší společnosti prožívat hluboký pocit bezpečí, který mu dovolí být před vámi odhalen i na místech, kde je nejvíce zranitelný. Bible říká: "V lásce není strach, ale dokonalá láska strach zahání" (1 Jan 4,18). Atmosféra panující ve vašem manželství by měla být atmosférou svobody. Jako tomu bylo v případě Adama a Evy v ráji, vaše blízkost by měla jen prohlubovat intimitu vašeho vztahu. Být "nazí" a "nestydět se" (Genesis 2,25) by se mělo vyslovovat jedním dechem v jedné větě, a to i ve vašem manželství - jak na fyzické, tak na citové rovině.

Samozřejmě, že je třeba si také přiznat, že toto je velmi delikátní oblast. Manželství na vás naložilo různě velkou osobní zátěž z minulosti i současnosti vašeho partnera, stejně jako on musel do svého života přijmout podobnou zátěž od vás. Oba máte nejlepší důvody cítit se trapně, že tolik toho o vás bylo odhaleno před očima jiné žijící bytosti. Avšak toto je pro vás také příležitost všechny tyto osobní informace o vašem partnerovi obejmout ochranným objetím vaší lásky a slíbit mu, že budete tím, kdo mu nejlépe může pomoci se s touto zátěží zdravě vypořádat.

Některá z těchto tajemství potřebují být napravena. V takovýchto případech pak proto můžete být nástroji uzdravení a obnovy - ne tím, že budete svého partnera poučovat či kritizovat, ale tím, že mu budete s láskou naslouchat a nabídnete mu svoji podporu.

Některá z těchto tajemství potřebují být prostě jen akceptována. Ta jsou prostě součástí povahy či historie toho kterého člověka. A ačkoli tyto rysy nebudou třeba vždy ty nejpříjemnější, vždy budou vyžadovat velmi jemný a láskyplný dotek.

V každém případě vy a pouze vy máte v rukou moc svého partnera buď kvůli těmto věcem odmítnout, nebo jej i přes všechny tyto věci přijmout. Podle toho, jak se vy v těchto situacích zachováte, váš partner buď zakusí, že je vítán na bezpečném místě vašeho vztahu, kde je mu dovoleno také dělat chyby, nebo se stáhne do sebe a bude pro vás ztracen, možná navždy. Milovat svého partnera správně, tedy i s jeho chybami, by se proto pro vás mělo stát úkolem na celý život.

Zkuste o tom přemýšlet ještě tímto způsobem. Nikdo vás nezná lépe, než Bůh, ten, který vás stvořil. Autor Žalmu 139 má pravdu, když říká: "Ty víš, kdy si sedám a kdy vstávám - už dávno znáš mé úmysly. Rozebrals mé putování i mé uléhání a dobře znáš všechny mé cesty. Ještě nemám slovo na jazyku - hle, Hospodine, ty už všechno víš" (Žalm 139,2-4).

A přeci tento Bůh, který o nás zná i taková tajemství, která my skrýváme i sami před sebou, nás miluje do takové hloubky, kterou ani nejsme schopni vytušit. O co více bychom měli my - sami nedokonalí lidé - vycházet vstříc našim partnerům s milosrdenstvím a porozuměním, přijímat je takové, jací jsou, a neustále je celým svým životem ujišťovat, že jejich tajemství jsou u nás v bezpečí?

Právě toto možná je oblast, kde jste v minulosti skutečně vážně chybovali. Pokud tomu tak skutečně je, pak neočekávejte, že vám váš partner dá ihned široký přístup k celému svému srdci. Musíte se začít snažit krok za krokem si znovu získat jeho důvěru. Ježíš sám je líčen jako ten, kdo se do lidských srdcí nevlamuje nějak násilně, ale spíše trpělivě stojí u dveří a klepe. "Hle, stojím u dveří a tluču; kdo by uslyšel můj hlas a otevřel dveře, k tomu vejdu a budu s ním večeřet a on se mnou" (Zjevení 3,20).

Skutečná intimita vždy vyžaduje dostatek času, aby se mohla rozvinout, zvláště tehdy, pokud něčí důvěra byla nějak poničena či zneužita. Avšak vaše rozhodnutí a váš závazek tuto důvěru obnovit se může uskutečnit již dnes - pokud jste ochotni přijmout tuto výzvu lásky.

DNEŠNÍ ÚKOL
Rozhodni se chránit tajemství svého partnera (pokud nejsou nebezpečná pro něj či pro tebe) a za tyto skryté oblasti jeho života se modlit. Zkus iniciovat osobní rozhovor a udělej předsevzetí, že mu projevíš lásku i přes všechny nepříjemné záležitosti skryté v jeho životě. Skutečně mu naslouchej, když se s tebou bude sdílet o svých osobních myšlenkách, pokušeních a bojích. Pokus se mu při tom vytvořit prostor, kde se bude cítit bezpečně.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Jak je to pro tebe obtížné spolknout nějakou kritickou či štiplavou poznámku na adresu svého partnera? Co ses o něm dnes dozvěděl jen tím, že jsi mu pozorně naslouchal(a)?
_______________________________________________________________________________________________________
Já jsem svého milého a můj milý je můj. (Píseň 6:3)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 King Rucola King Rucola | Web | 11. ledna 2012 v 11:12 | Reagovat

Zorka, Ty tu knihu prekladas a opisujes, ci ako? Vyzera to more prace. Oplati sa to? Ved hlasaju len vseobecne veci, ktore su kazdemu normalnemu a lsusnejsiemu cloveku jasne...oder? :-D

2 zorka zorka | Web | 11. ledna 2012 v 14:49 | Reagovat

Ne, já to mám v počítači, takže to jenom zkopíruju do bloku a vložím. Zarovnám...

To je pravda, že to jsou známé věci, ale kdo to žije? ???  Podívej se na vztahy kolem sebe. Ani slušní lidé s dobrými úmysly často nevědí, jak udržet vztah v pořádku víc než chvíli.

Takže mnoho lidí žije ve vztahu na průměrné nebo ještě častěji podprůměrné úrovni a jsou rádi, že jsou rádi. O tom, že by jim měl jejich partner pomáhat v osobním růstu nebo nedejbože o ně s láskou obětavě pečovat - to si mohou mnozí zadaní jenom nechat zdát.

A co ti, kterým se vztah hroutí a mají jistotu, že svého partnera k žádné spolupráci nepřesvědčí? I pro ně to je!

Zrovna před chvilkou jsem četla radu kohosi chytrého na internetu: Vychladl váš vztah? Asi je třeba jej ukončit.

Ukaž mi někoho, kdo bere svůj vztah, své manželství závazně jako smlouvu a neustále svůj vztah buduje a stará se o to, aby nezmrznul nudou a lhostejností? Kolik lidí si to pak řeší rozvodem nebo milenkami/ milenci?

Ano, jsou to známé věci, ale je to jako se vším - my mnoho víme, ale málo z našeho poznání realizujeme v praxi. Ví tvoje žena,  zda ji miluješ? :-)

3 King Rucola King Rucola | Web | 12. ledna 2012 v 2:36 | Reagovat

[2]: Nikdy som jej to nepovedal. Prave na jej otazku: "Mas ma este rad?" zasadne odpovedam, ze si nieco pletie, ze tam namiesto slovka "este" patri, ked vobec, slovko "uz". ;-)

Dufam, ze spravne tusi, ze nie... (Mala na tento poznatok uz dost dlho casu, oder?) :-D

4 zorka zorka | Web | 12. ledna 2012 v 8:08 | Reagovat

[3]: Jestliže žiješ v takovém nefunkčním vztahu, jsi spokojený? A proč se mne tedy ptáš, proč tu píšu takové věci, které jsou každému člověku jasné? Tobě zjevně jasné nejsou a ani omylem je nežiješ. A jsi na to dokonce hrdý...

Ta Výzva lásky je tady pro ty, kdo si uvědomují, že něco  není v jejich vztahu v pořádku a CHTĚJÍ to změnit. Jenom neví jak.

Všude můžeš slyšet rady - nelíbí se ti partner - vyměň ho za někoho lepšího. Bohužel však časem zjistí, že vztah s tím "někým lepším" běží v úplně stejných kolejích, protože ON SÁM nezměnil svůj přistup.

5 zorka zorka | Web | 15. ledna 2012 v 8:31 | Reagovat

K tvému smazanému komentáři a k jednoduchým frázím, které opakují všichni nevěřící stejně:

http://zorka.blog.cz/1112/dobra-spolecnost

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama