Den 18

11. ledna 2012 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA SE SNAŽÍ POROZUMĚT -

___________________________________________________________________________________________________________________
Blahoslavený je člověk, který našel moudrost, člověk, který získal rozumnost. (Přísloví 3,13)

Člověk má radost z toho, když se o věcech, o které mu skutečně jde, může toho dozvědět co nejvíce. Jestliže to je oblíbený fotbalový tým, pak bude hltat každý článek, který jej bude udržovat v obraze o tom, jak si tento tým vede. Jestliže to je vaření, pak si naladí ty kanály, kde se nabízejí ty nejlepší techniky grilování nebo nejzajímavější recepty na zákusky. Jestliže je něco, co nás zajímá, pak si také ihned všimneme, když je tento náš předmět zájmu v našem okolí nějak zmíněn nebo se jej něco týká. Často se z těchto oblastní našeho zájmu stávají dokonce oblasti našeho osobního studia.

Je to určitě dobře, když máme tyto vnější zájmy a když se v těchto oblastech vyznáme. Avšak toto je také oblast, kde se nás láska zeptá: "A jak dobře a do jaké hloubky znáš svého partnera?"

Vzpomeňte si na čas, kdy jste prožívali namlouvání. Nepokoušeli jste se dobře poznat toho, po kom toužilo vaše srdce?

Když se muž snaží získat srdce nějaké ženy, snaží se jí co nejvíce poznat. Snaží se poznat, co se jí líbí, co se jí nelíbí, snaží se seznámit s jejími zvyky i s jejími koníčky. Avšak jakmile její srdce konečně získá a vezme si ji za ženu, často jeho zájem o její další poznávání končí. Její tajemství a výzva k jeho poznávání, která před ním do té doby stála, se zdá být nyní již méně přitažlivá a jeho zájmy jsou postupně nasměrovávány do jiných oblastí.

Toto je také v mnoha případech pravda i o ženách, které většinou začínají tím, že muže svého srdce obdivují a že se jejich úcta k němu prohlubuje. Avšak po svatbě tyto pocity postupně ustupují do pozadí, úměrně tomu, jak tyto ženy zjišťují, že jejich vysněný "princ" je obyčejným slabým a chybujícím mužem.

Avšak vždy v životě vašich partnerů existují další skryté věci, které je možné objevovat. A toto prohlubované porozumění vám pomůže přiblížit se k sobě ještě více, než doposud. Takovéto hlubší porozumění vám dokonce může v očích vašeho partnera získat oblibu. "Dobré porozumění vyvolává oblibu" (Přísloví 13,15).

Zkuste se na to podívat ve světle této analogie: Jestliže bychom intenzitu a čas, jak jste před svatbou "studovali" svého budoucího partnera, přirovnali ke střední škole a svatbu k maturitě, pak je třeba, abyste v tomto "studiu" pokračovali, dokud postupně nezískáte titul "bakaláře", "magistra" a konečně také "doktora". Zkuste toto poznávání vašeho partnera chápat jako celoživotní cestu, která vaše srdce přivádí k srdci vašeho partnera stále blíže.

o Znáte největší naděje a sny svého partnera?

o Rozumíte plně tomu, jakým způsobem váš partner preferuje dávat a přijímat projevy lásky?

o Víte, jaké jsou největší obavy a strachy vašeho partnera a jak s nimi zápasí?

Některé z problémů, které máte ve vztahu se svým partnerem, jsou prostě způsobené tím, že mu dostatečně nerozumíte. Pravděpodobně váš partner například na nějaké situace reaguje zcela jinak, než byste reagovali vy, a vy nemůžete za žádnou cenu přijít na to proč.

Tyto rozdíly - dokonce i ty, které jsou relativně nedůležité - mohou být příčinou mnohých hádek a konfliktů ve vašem manželství. To proto, jak říká Bible, že máme sklon "rouhat se" věcem, které neznáme a kterým nerozumíme (Ju 10).

Pro jeho či její záliby či preference vždy existují nějaké důvody. Každý rys charakteru vašeho partnera má za sebou nějaký příběh, kterým byl tento rys způsoben či ovlivněn. Každá část toho, kým váš partner je, jakým způsobem myslí a jaký je, je ovlivněna určitou sérii vůdčích principů, které často dávají smysl jen tomu člověku, který je zastává. Avšak vyplatí se věnovat dostatek času tomu, abychom se pokoušeli porozumět, proč náš partner je právě takovým, jakým je. Jestliže postrádáte míru intimity, kterou jste dříve se svým partnerem sdíleli, pak jedním z nejlepších způsobů, jak znovu odemknout jeho srdce je vyjádřit pevné odhodlání jej hlouběji poznat. Studovat jej. Číst jej jako knihu, které se snažíte porozumět.

Ptejte se. Bible říká, že "ucho moudrých hledá poznání" (Přísloví 18,15). Láska se ujímá iniciativy, aby rozproudila rozhovor a osobní sdílení. Aby se váš partner otevřel, potřebuje zakusit, že vaše touha po porozumění je skutečná a upřímná.

Naslouchejte. "Moudří si ukládají poznání, ale hlupákova ústa jsou blížící se zkázou" (Přísloví 10,14). Prostředkem k porozumění vašemu partnerovi je naslouchat mu, a ne mu jen vykládat, co si myslíte vy. A i když váš partner třeba není příliš sdílný, láska vás vede k tomu, abyste čerpali v "hlubokých vodách", které jsou v jeho nitru (Přísloví 20,5).

Žádejte Boha o rozlišení. "Vždyť moudrost dává Hospodin a z jeho úst pochází poznání a rozumnost" (Přísloví 2,6). Oblasti jako rozdíly mezi pohlavími, vlivy rodinného zázemí a nejrůznější životní zkušenosti mohou zastiňovat vaši schopnost poznat srdce a motivace vašeho partnera. Avšak Bůh je dárcem moudrosti. Pán vám ukáže, co potřebujete k tomu, abyste byli schopni vašeho partnera lépe milovat.

"Dům se vybuduje moudrostí, upevní se rozumností a skrze poznání naplní se pokoje všelijakým vzácným a příjemným majetkem" (Přísloví 24,3-4). Ve vaší ženě či ve vašem muži je hloubka krásy a smysluplnosti, která ve vás vyvolá úžas, až z ní odkryjete další část. Vstupte do tohoto tajemství vzájemného poznávání se s velkým očekáváním a entusiasmem. Probuďte v sobě touhu poznat vašeho partnera ještě lépe, než jej znáte dnes. Zvolte si jej za svoji preferovanou oblast studia a váš domov se začne naplňovat takovým bohatstvím, jaké může dát jen láska.

DNEŠNÍ ÚKOL
Připrav doma speciální večeři jen pro vás dva. Udělej ji tak hezkou, jak ti je libo. Při této večeři se pak soustřeď na to, abys lépe poznal či poznala svého partnera, možná zvláště v oblastech, o kterých mluvíte jen zřídka. Rozhodni se z této večeře udělat velmi příjemný večer jak pro sebe, tak pro svého partnera.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Co ses dnes o svém partnerovi dozvěděl(a) nového, co ti nebylo známo z dřívějška? Jak bys mohl(a) pokračovat v tomto procesu objevování? Jakými dalšími způsoby a při jakých dalších příležitostech? Jaké okamžiky z dnešního večera byly pro tebe obzvlášť důležité?

Seznam otázek vztahujících se k dnešnímu úkolu najdeš v Příloze II (zde)
_______________________________________________________________________________________________
"Získej moudrost! Za všechno své vlastnictví získej rozumnost." (Přísloví 4,7)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama