Den 23

16. ledna 2012 v 22:12 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA VŽDY OCHRAŇUJE -

___________________________________________________________________________________________________________________
"Láska vždy chrání" (1 Korintským 13,7)

Manželství spoluutváří mnoho věcí, včetně radostí, bolestí, úspěchů a selhání. Ale pokud přemýšlíte o tom, jaké manželství byste si přáli, to nejposlednější, co by vás napadlo, by nejspíše bylo manželství podobné bojišti. Avšak přeci jen existují některé bitvy, které byste měli být velmi ochotni vybojovat. Jsou to bitvy s cílem ochránit vašeho partnera.

Je bohužel smutnou pravdou, že vaše manželství má tam venku své nepřátele. Mají různé podoby a používají různé strategie, nicméně budou velmi aktivně spolupracovat na tom, aby zničili váš manželský vztah, jestliže si nebudete vědět rady s tím, jak je zahnat.

Někteří z těchto nepřátel jsou velmi chytří a vypadají velmi přitažlivě, a to jen proto, aby narušili vaši vzájemnou lásku a ocenění, které máte jeden pro druhého. Jiní se snaží odlákat vaše srdce od vašeho partnera tím, že ve vás vyvolávají nezdravé fantazie a ponoukají vás k nerealistickému srovnávání. Toto je bitva, které se musíte odvážit, abyste ochránili své manželství - při této bitvě si láska na sebe obléká brnění a do ruky bere meč, aby chránila to, co je jí vlastní. Váš partner a vaše manželství potřebují neustálou ochranu před věcmi, jako:

Škodlivé vlivy. Dovolili jste určitým zvykům či zlozvykům, aby otrávili atmosféru vašeho domova? Internet a televize mohou být užitečné a zábavné doplňky vašeho života, avšak také do něj mohou vnést destruktivní obsah a odčerpat cenné hodiny, které byste mohli strávit se svojí rodinou. Totéž platí o pracovním rozvrhu, který vás od sebe odděluje po nezdravě dlouhou dobu. Nejste schopni chránit svůj domov, když tam jste přítomni jen zřídka, nebo když sice doma jste, ale jste zas nepřítomní vnitřně.

Nezdravé vztahy. Ne každý má potenciál být dobrým přítelem. Ne každý muž, se kterým chodíte do posilovny nebo na ryby, mluví moudře, když se dostanete na téma manželství. Ne každá žena z vašeho okruhu kamarádek, se kterými si občas vyjdete posedět, má dobré názory na důležitost závazků a volbu priorit. Ve skutečnosti nikdo, kdo by podrýval vaše manželství, si nezaslouží být nazýván "přítelem" nebo "kamarádem". A jistě také musíte být trvale bdělí vůči takovým vztahům k opačnému pohlaví v práci, při sportu, nebo dokonce i v církvi, které by vás citově odváděly od toho jediného, kterému jste již darovali své srdce.

Zahanbení. Každý se musí vyrovnávat s nějakou mírou pocitu méněcennosti a slabosti. A protože ve společném manželském životě je toto vše velmi intenzivně na očích jak vám samotným, tak vašemu partnerovi, je zapotřebí, abyste zranitelnost vaší ženy či vašeho muže chránili tím, že nikdy o nich na veřejnosti nebudete mluvit negativně. Jejich tajemství jsou i vašimi tajemstvími (samozřejmě s výjimkou situací, kdy by tato "tajemství" zahrnovala takové destruktivní způsoby jednání vašeho partnera, které by vás, vaše děti nebo jeho samotného uváděla do vážného nebezpečí). Obecně vyjádřeno, láska skrývá chyby druhých. Láska je nikdy nevystavuje zahanbení.

Parazité. Mějte se na pozoru před parazity. Parazitem je cokoliv, co se přisaje na vás nebo na vašeho partnera a vysává tak život z vašeho manželství. Obvykle to mívá podobu různých závislostí jako např. herní automaty, počítačové hry, drogy, alkohol, či pornografie. Toto vše slibuje potěšení, avšak záhy se to v nás rozleze jako rakovina a užírá více a více našich myšlenek, času a peněz. Tyto parazité kradou vaši oddanost a vaše srdce těm, které milujete. Manželství zřídka přežívají, pokud jsou v něm přítomni parazité. Jestliže milujete svého partnera, musíte zničit každou závislost, která zajala vaše srdce. Pokud to neuděláte, tento parazit zničí vás.

Bible mluví otevřeně o této ochraňující roli a často k tomu používá analogii pastýře. Bůh např. skrze proroka Ezechiele varuje: "Mé stádo je kořistí a mé ovce se staly pokrmem pro všechnu polní zvěř." Jak se to mohlo stát? Protože Boží lid je "bez pastýřů". Ne protože tito muži jsou příliš slabí na to, aby plnili své povinnosti, ale proto, že této své roli nevěnovali dostatečnou pozornost. Místo toho, aby bděle sledovali okolí a ujistili se tak, že ovce se nestávají kořistí pro dravce, "pastýři pásli sami sebe a mé ovce nepásli" (Efezským 34,8). Tito lidé se s mimořádnou péčí věnovali naplňování svých vlastních potřeb a chutí, avšak velmi málo pozornosti věnovali bezpečí těch, kteří jim byli svěřeni.

Ženy - vy máte roli ochránkyň vašich manželství. Musíte chránit svá srdce před tím, aby bylo odváděno pryč skrze různé novely, magazíny, či jiné formy zábavy, které zamlžují vaše vnímání reality a probouzejí ve vás nereálná očekávání vůči vašim manželům. Místo toho je třeba, abyste svým manželům pomohly cítit se silnými a zároveň se vyhýbaly povrchnímu způsobu myšlení, které vás jen bude odvádět od vašeho reálného manželství. "Moudrá žena svůj dům staví, kdežto hloupá ho svýma rukama boří" (Přísloví 14,1).

Muži - vy jste hlavou vašeho domova. Jste těmi, kdo jsou zodpovědní před Bohem za "střežení bran" a za obranu vůči čemukoli, co by ohrožovalo vaši ženu nebo vaše manželství. To není žádným malým úkolem. Takovýto úkol vyžaduje srdce plné odvahy a mysl schopnou včas zorganizovat akci, která předem zabrání útoku. Ježíš řekl: "Kdyby hospodář věděl, v kterou noční hodinu přijde zloděj, zůstal by vzhůru a nedovolil by mu prokopat se do domu" (Matouš 24,43). Toto je vaše role. Vezměte ji vážně.

DNEŠNÍ ÚKOL
Odstraň cokoli, co brání rozvoji tvého vztahu s tvým manželem či tvojí manželkou, každou závislost nebo vliv, které kradou tvůj čas a tvé city, a tak odvracejí tvé srdce od tvého partnera.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Co jsi odstranil(a) či čeho ses zbavil(a) jako první? Jsou ve tvém životě další věci, se kterými je také třeba se rozloučit? Jak doufáš, že odstranění či zbavení se těchto věcí pomůže tobě samotné(mu), tvému manželství a tvému vztahu s Bohem?

_________________________________________________________________________________________________
"Vzdálíš-li zvrácenost od svého stanu, budeš zbudován" (Job 22,23)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama