Den 35

28. ledna 2012 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA JE VYKAZATELNÁ -

___________________________________________________________________________________________________________________
"Plány selžou bez společné porady, kdežto při množství rádců se uskuteční." (Přísloví 15,22)

Mohutná sekvoje ční desítky metrů do výše a je schopná odolat i intenzivním náporům z okolí. Může do ní uhodit blesk, může se do ní opřít bouřlivý vítr, okolo mohou zuřit lesní požáry, ale sekvoje odolá, pevně stojící a stále silnější skrze prodělané zkoušky.

Jedno z tajemství, kterými je podpořena síla tohoto obrovského stromu, je skryto pod zemí. Na rozdíl od ostatních stromů sekvoje rozprostírají své kořeny do šířky a propojují je s ostatními sekvojemi okolo. Každá z nich je tedy posílená a vyzbrojená silou ostatních.

Tajemství sekvoje je zároveň i klíčem k udržení silného a zdravého manželského vztahu. Dvojice, která vzdoruje problémům osamocena, je v těžkých časech daleko zranitelnější. Avšak ty dvojice, které své životy zapojí do sítě jiných silných manželství, radikálně zvyšují svou šanci na přežití i těch nejsilnějších bouří. Rozhodující zde je, aby se manžel a manželka snažili orientovat se podle Božího slova, aby rozvíjeli zdravá přátelství a vyhledávali zkušené mentory, průvodce či poradce.

Každý někdy v životě potřebuje moudrou radu. Moudří lidé takovéto rady trvale vyhledávají a s vděčností je přijímají. Pouze hlupáci nikdy o radu nežádají, a když jim je nějaká přesto poskytnuta, ignorují ji.

Bible to říká jasně: "Hlupákovi připadá jeho cesta správná, ale ten, kdo poslouchá rady, je moudrý'' (Přísloví 12,15).

Získat dobrou radu je jako když na dlouhé a náročné cestě máte k dispozici podrobnou mapu a osobního průvodce. Právě zde může být rozdíl mezi trvalým úspěchem a dalším rozpadlým manželstvím. Je důležité, abyste pozvali dobré partnerské dvojice do svého života a sdíleli s nimi zkušenosti, které získali na základě svých vlastních úspěchů a chyb.

Proč ztrácet roky vašeho života procházením bolestivými lekcemi, když můžete zjistit tutéž pravdu během několika hodin moudře vedené konzultace? Proč nechodit přes mosty, které stavěli jiní? Moudrost je cennější než zlato. Odmítat jí je jako nechat drahocenné mince propadávat přes vaše prsty.

Dobrý manželský poradce vás varuje dříve, než uděláte chybné rozhodnutí. Povzbudí vás ve chvíli, když to už chcete všechno vzdát. A bude se radovat spolu s vámi, až dosáhnete nové, intimnější úrovně vašeho vztahu.

Máte nějakou starší manželskou dvojici nebo nějakého přítele stejného pohlaví, kam se můžete obrátit s žádostí o dobrou radu, modlitební podporu a možnost někomu pravidelně vydávat počet z toho, co právě ve svém manželství prožíváte? Máte ve svém životě někoho, komu můžete důvěřovat a kdo vám přímo řekne i nepříjemné věci? Máte někoho, vůči komu jste takto vykazatelní?

Vy a váš partner potřebujete tento druh přátel a mentorů a kontakty s nimi potřebujete systematicky a vytrvale rozvíjet. Bible říká: "A proto se navzájem napomínejte každý den, … aby nikdo z vás nebyl zatvrzen klamem hříchu" (Židům 3,13). Příliš často jsme schopní izolovat se od ostatních. Pokud nebudeme opatrní, můžeme od sebe odehnat i lidi, kteří nás milují nejvíce.

Musíte se stranit lidí, kteří vás ovlivňují špatným způsobem. Každý má nějaký názor a někteří lidé vám budou doporučovat, abyste jednali sobecky a opustili svého partnera vedeni vidinou následování svého vlastního štěstí. Buďte velmi opatrní v případě přijímání rad od lidí, kteří sami nemají své manželství v pořádku.

Pokud je vaše manželství ohroženo těžkou zkouškou nebo dokonce míří k rozvodu, musíte všeho nechat a vyhledat důvěryhodné poradenství co nejrychleji. Ještě dnes zavolejte vašeho pastora či faráře, vyhledejte věřícího poradce, nebo ve vašem sboru či farnosti kontaktujte službu věnující se pastoraci manželských párů. Přestože to může být na začátku trapné, když své problémy budete rozebírat před někým, koho třeba vůbec neznáte, vaše manželství přeci stojí za sebedelší čas, který mu věnujete, a za každou oběť, kterou pro něj přinesete. Dokonce i v případě, že vaše manželství je opravdu stabilní, není vaše potřeba hodnověrných a otevřených mentorů či poradců o nic menší - tito lidé vám mohou přivést do plachet vašeho manželství nový vítr a vaše manželství pomoci udělat ještě lepším.

Jak je možné nalézt a vybrat si dobrého mentora či poradce? Poohlédněte se po někom, kdo žije v takovém manželském svazku, jaký byste si přál i vy. Podívejte se po někom, kdo pokládá lásku ke Kristu za důležitější než cokoliv jiného. Zkuste vyhledat někoho, kdo nežije podle svých názorů, ale podle neměnného Božího slova. A častěji, než byste očekávali, budete překvapení, že tento člověk bude vaší žádostí o pomoc spíše potěšen, než aby vás odmítl. Začněte tím, že se budete modlit k Bohu, aby takového člověka poslal do vašeho života. Pak si už jen udělejte čas na to, abyste jej kontaktovali, setkali se s ním a mluvili s ním o vaší situaci.

Pokud vám toto nepřijde příliš důležité, bylo by pak dobré zeptat se sami sebe proč. Je ve vašem životě něco, co je třeba skrývat? Bojíte se, že to bude nepříjemné či trapné? Domníváte se, že vaše manželství je výjimkou a že zrovna vy nepotřebuje žádnou pomoc zvenčí? Neláká vás ponořit se do řeky pozitivního vlivu? Máte pocit, že nechat se ovlivňovat druhými je špatné? Nebuďte kapitánem dalšího rozvodového Titaniku, ignorujícím varovná znamení okolo, když pomoc je k dispozici.

Zde je důležitá připomínka z Písma: "Každý z nás tedy sám za sebe vydá počet Bohu" (Římanům 14,12). Toto poslední zúčtování je samozřejmě nevyhnutelné. Avšak přestože jsme nakonec všichni zodpovědní sami za sebe a za to, jakým způsobem se k tomuto momentu blížíme, přesto můžeme využít všechnu pomoc, kterou nám ostatní nabízejí. Právě tento vliv založený na dlouhodobém mentorském vztahu by mohl být tím, co z našeho průměrného manželství dělá manželství úžasné.

DNEŠNÍ ÚKOL
Vyhledej nějakého manželského poradce - někoho, kdo je dobrým křesťanem a kdo k tobě bude upřímný a laskavý. Pokud cítíš, že potřebujete poradenství, pak udělej první krok a zařiď první schůzku. Během tohoto procesu pros Boha, aby vedl tvá rozhodnutí a tvoji schopnost rozlišování.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Koho sis zvolil(a) za svého mentora či poradce? Proč sis zvolil(a) právě tohoto člověka? Co očekáváš, že se od něj můžeš naučit?
________________________________________________________________________________

"Když není vedení, lid padne, záchrana je v množství rádců" (Přísloví 11,14)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama