Den 37

30. ledna 2012 v 23:31 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA HLEDÁ SHODU V MODLITBĚ -

___________________________________________________________________________________________________________________
"Shodnou-li se dva z vás na zemi, v jakékoli věci, o niž požádají, stane se jim od mého Otce,
který je v nebesích." (Matouš 18,19)

Pokud by vám někdo řekl, že když ve vašem manželství změníte jednu věc, může vám téměř na 100 procent zaručit, že se váš společný život značně zlepší, určitě byste chtěli alespoň vědět, co by to bylo. Pro mnohé křesťanské páry je onou "jednou věcí" společná modlitba.

Někomu, kdo má tendenci podceňovat duchovní záležitosti, to možná může znít docela směšně. A kdybychom navíc řekli, že společná modlitba je klíčovým komponentem životnosti manželství a že vede k intenzivnějšímu prožívání sexuální intimity, takovýto člověk by si jistě pomyslel, že to už opravdu přeháníme. Ale jednota, která roste mezi mužem a ženou, kteří se pravidelně společně modlí, spoluutváří mnohem intenzivnější a silnější spojení i ve všech ostatních oblastech. Ve svatyni vašeho manželství dokáže společná modlitba skutečně udělat hotové zázraky na každé úrovni vašeho vztahu.

V okamžiku, kdy jste se byli spojeni do jednoho manželského společenství, vám Bůh dal úžasný svatební dar - stálého modlitebního partnera na celý život. Budete-li potřebovat moudrost na určité rozhodnutí, můžete vy a tento váš modlitební partner společně hledat Boží tvář a společně prosit o správnou odpověď. Až budete bojovat s vlastními obavami a nejistotami, může vás tento modlitební partner vzít za ruku a přimlouvat se za vás. Když se vám a vaší manželce či vašemu manželovi nedaří spolu dobře vycházet a nejste schopni zvládnout nějaký váš spor či problematický bod ve vašem vztahu, můžete si vzít oddechový čas, odhodit zbraně a s tímto svým modlitebním partnerem se ponořit do modlitby, kde budete volat o pomoc v této vaší nouzové situaci. Toto vše by se mělo stát vaším společným automatickým reflexem ve všech situacích, kdy si nevíte rady.

Je těžké zůstat dlouho rozzlobený na někoho, za koho se modlíte. Je těžké neustoupit ze svého, slyšíte-li svého partnera pokorně volat k Bohu a prosit jej o milosrdenství uprostřed nějaké vaší vztahové krize. Ve společné modlitbě manželů si dva lidé připomínají, že Bůh z nich učinil jednoho člověka. A objetí Boží sjednocující přítomností se disharmonie postupně proměňuje v krásu porozumění a smíření.

Když se modlíte za svého partnera, vede to vaše srdce k hlubší péči o něj. Ale mnohem důležitější je to, že Bůh se raduje z toho, když vidí, jak v pokoře společně hledáte Jeho tvář. Když se sjednocujete v modlitbě, Jeho požehnání se na vás vylévá plnými proudy.

Slovo, které Ježíš použil, když mluvil o "shodě" v modlitbě (Matouš 18,19), v sobě zahrnuje představu harmonické symfonie. Dva samostatné tóny, když zazní jeden po druhém, zní každý jinak. Jakoby jeden druhému oponovaly. Avšak pokud zazní současně, ve "shodě", mohou dohromady vytvořit příjemný pocit harmonie. Teprve společně vytvoří plnější zvuk, kterého sám o sobě není schopný ani jeden z nich.

A se shodou v modlitbě je to podobné - a to dokonce i uprostřed nějakého sporu. Společná modlitba oba partnery táhne zpět ke skutečnému centru jejich manželství. Staví je na společný základ, tváří tvář společnému Otci. Společná modlitba obnovuje harmonii uprostřed sváru.

I církev - o které se v Písmu svatém mluví jako o Kristově nevěstě - někdy může být místem, kde panuje konflikt. Disharmonie, která může propuknout v nejrůznějších oblastech, může církev odvést od jejího vlastního poslání a narušit tak tok požehnání, které do církve přichází skrze bohoslužbu a jednotu. Jsou situace, kdy si pak duchovně citliví církevní představitelé všimnou, co se děje, přeruší diskuze a pozvou Boží lid k modlitbám. Místo toho, aby umožnili pokračování sváru a dovolili, aby bylo zjitřeno ještě více citů, začnou usilovat o jednotu tím, že svá srdce obrátí zpět k Bohu a společně prosí o Jeho pomoc.

Totéž se děje i v našich domovech, jestliže se spojujete v modlitbě, a to i v situaci velmi citlivých a sporů. Společná modlitba zastavuje krvácení. Ztišuje zvýšené hlasy. Zastavuje vás, abyste mohli prožít, v čí přítomnosti se nacházíte.Avšak modlitba je něčím mnohem větším, než jen prostředkem k ukončení vašich sporů. Modlitba privilegovaným prostorem k tomu, abyste mohli prožívat útěchu a radost, a to na každodenní bázi. Když víte, že ještě před ulehnutím se můžete těšit na společnou modlitební chvíli, ovlivní to i způsob, jakým strávíte celý večer. A dokonce i tehdy, když vaše společné modlitby jsou obvykle krátké a zcela konkrétně a prakticky zaměřené, stanou se vaším stálým bodem setkávání, kolem kterého můžete vystavět celý svůj den a který vám bude znovu a znovu připomínat, že Bůh je tím vlastním středem všeho, co prožíváte.

Je pravda, že zpočátku, než si zvyknete na tento způsob společné modlitby, se můžete cítit trapně a nepříjemně. Avšak žádný z podobně mocných nástrojů vás tak jako tento nepřekvapí svým významem a důležitostí pro vaše manželství, když jej nakonec začnete skutečně praktikovat. A mějte na paměti, že Bůh chce - či, přesněji řečeno, vás zve - abyste se s ním takto setkávali. A pokud jeho pozvání vezmete vážně, pak vám brzy toto počáteční stádium nejistoty, kdy často nevíte, co a jak při společné modlitbě vlastně říct, pomůže překonat.

Když se pak později ohlédnete nazpět a uvidíte tyto chvilky modlitby, které se jako červená niť vinou skrze celý váš společný život a ovlivňují jak řešení každodenních problémů, tak různá klíčová rozhodnutí, budete velmi vděčni za tuto "jednu věc", která změnila všechno. Otázka společné modlitby partnerů je proto jednou z otázek, u které je pro vaše manželství skutečně klíčové dohodnout se, že se na ní chcete dohodnout.

DNEŠNÍ ÚKOL
Zeptej se svého partnera, jestli by pro vás bylo možné začít se společně modlit. Promluvte si o tom, jaká denní doba by k tomu byla nejvhodnější, ať už to bude hned ráno, někdy během dne, nebo večer před spaním. Začněte tento čas využívat k odevzdávání vašich obav, neshod a potřeb Pánu, a to třeba hned dnes. Nezapomeňte Bohu poděkovat za to, jak se o vás stará a jak vám žehná. Pokud tvůj partner s takovýmito společně strávenými chvílemi v modlitbě souhlasit nebude, i tak se dnes rozhodni, že takovouto pravidelnou každodenní chvíli strávíš v osobní modlitbě ty sám či ty sama.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Co můžete udělat pro to, abyste svému partnerovi pomohli k tomu, aby byl ochotný souhlasit se společnou modlitbou ve dvojici? Jestliže jste se na společné modlitbě dohodli již dnes, jaké to bylo? Jaké poučení jste si z této pro vás možná nové zkušenosti odnesli do budoucna?

Další podněty k účinné modlitbě najdeš v Příloze I (na konci knihy)
________________________________________________________________________________________

"Z jitra k tobě stoupá má modlitba" (Žalm 88,14)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama