Den 38

31. ledna 2012 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA NAPLŇUJE SNY -

___________________________________________________________________________________________________________________
"Měj rozkoš z Hospodina - on naplní prosby tvého srdce." (Žalm 37,4)

Co by asi tak vašeho partnera opravdu, ale opravdu potěšilo? A jak často si kladete tuto otázku?

Zdravý selský rozum nám říká, že nemůžeme svému manželovi či manželce splnit úplně všechno, co by jej potěšilo či co by rád měl. Naše peněženky a zůstatek na účtu nám navíc napoví, že bychom si to stejně tak jako tak nemohli dovolit. A i kdybychom mohli, nemuselo by to pro nás být dobré. Nebo pro ně.

Ale je možné, že jste připustili, aby se toto "ne" stalo příliš samozřejmou odpovědí. Možná jste připustili, aby se tento negativní standard stal příliš logickým a rozumovým, příliš automatickým. Co kdybyste namísto rychlého automatického odmítnutí nějakého z jejich nejhlubších přání udělali vše proto, abyste se jej pokusili splnit? Jak by se věci mohly mezi vámi vyvíjet, kdyby se ona věc, o které partner někdy řekl, že byste ji pro něj nikdy neudělali, stala tím, co pro něj při nejbližší příležitosti uděláte?

Láska někdy potřebuje být trochu extravagantně marnotratná. Aby se mohla projevit v celé své kráse a plnosti. Někdy potřebuje nechat různé ty technické záležitosti stranou a jen rozdávat radost, protože prostě chce.

Zdá se vám tento způsob přemýšlení tak trochu puberťácký? Není však náhodou právě tento způsob lásky něčím, co vám po tolika letech manželství tak trochu na jídelníčku přeci jen chybí? A konečně, nebylo by právě v situaci, ve které se právě teď váš vztah nachází, méně než ryzí vašeho partnera v něčem překvapivém skutečně uspokojit, i když se vaše srdce toho neúčastní?

No dobře, jestli při takovéto akci tam to srdce skutečně potřebujete mít, tak co tak jej to toho prostě vložit? Co takhle si vědomě osvojit jakousi novou úroveň lásky, která skutečně chce splnit každý sen a přání, když by to bylo jen trochu možné?

Copak Boží láska ve vašem životě někdy nenaplnila nějaké potřeby vašeho srdce, které nejprve vypadaly, že vůbec nepřichází v úvahu? Copak jste sami někdy nezakusili, že jste tak obtíženi hříchem a lítostí, že jste byli přesvědčeni, že si již nikdy nemůžete zasloužit přijetí zpět do Jeho přízně? A On na vás pohleděl s láskou a řekl, že si nic zasluhovat nemusíte. Prostě vás chtěl míst zpátky. Chtěl, abyste si uvědomili, jak moc Jej potřebujete, a když jste pak litovali a obrátili se k němu, odpustil vám a zahrnul vás svojí láskou. "Ale Bůh, bohatý v milosrdenství, pro svou velikou lásku, kterou nás miloval, i když jsme byli mrtvi pro svá provinění, obživil nás spolu s Kristem" (Efezským 2,4-5).

Mysleli jste si, že je po všem, když vám určitý neúspěch vzal veškerý životodárný vítr z plachet. Zhroutili jste se a křičeli jste k Němu. Modlili jste se jako ještě nikdy předtím. A i když nebylo snadné vstát a pokračovat v cestě, nějak jste přežili. Bůh již na vás čekal, aby vás zahrnul svým slíbeným pokojem, "který převyšuje všechno porozumění" (Filipským 4,7), a udržel vás na nohou.

Bůh se nerozhodl vylít na vás svou lásku v době, kdy jste se chovali jako anděl. Ne, to nebylo proto, že byste si zasloužili, aby vám prokázal svou milost. Bůh přeci "projevuje svou lásku k nám tím, že Kristus za nás zemřel, když jsme ještě byli hříšní" (Římanům 5,8).

On je vaším vzorem. On je tím, k Jehož napodobení je určena vaše láska. I když jste nebyli právě tím nejskvělejším kandidátem na vylití Jeho lásky do vašeho srdce, stejně vám ji daroval. Stejně za vás zaplatil tu nejvyšší cenu.

Ne všechno, co by vašeho partnera potěšilo, má na sobě visačku z nějakého vám cenově nedostupného obchodu. Ne všechno, po čem touží, se dá koupit za peníze. Vaše manželka může třeba chtít pouze a právě váš čas. Může toužit po vaší pozornosti. Může z hloubi srdce toužit po tom, abyste s ní zacházel s obdivem, jako se skutečnou dámou, aby tak prostě mohla prožít, že její manžel ji považuje za svůj největší poklad. Může ve vašich očích chtít zahlédnout onu lásku, která se s ní rozhodla zůstat, i kdyby se dělo cokoli. Váš manžel po vás může skutečně z hloubi duše chtít třeba váš respekt a vaši úctu. Může toužit po tom, abyste jej před očima vašich dětí uznala jako hlavu rodiny. Opravdu by jej potěšilo, kdybyste mu položila paže kolem krku jen tak, bez zjevného důvodu, a překvapila jej dlouhým polibkem nebo zamilovaným vzkazem, i když nemá narozeniny nebo nějaké výročí, které by to zdůvodnilo. Třeba to, co by rozjásalo jeho srdce, by bylo vědomí toho, že si stále, tak jako tomu bylo dříve, myslíte, že je silný a mužný.

Sny a přání přicházejí ve všech možných podobách a rozměrech. Ale láska si pozorně všímá každého z nich.

o Láska vás vybízí, abyste naslouchali tomu, co váš partner říká a v co doufá.

o Láska vás vybízí, abyste si pamatovali věci, které jsou pro váš vztah jedinečné, radosti a prožitky, které na tváři toho druhého vykouzlily úsměv.

o Láska vás vybízí k tomu, abyste dávali, i když se zdá, že by bylo mnohem vhodnější a rozumnější vyčkávat.

o A láska vás vybízí k tomu, abyste o těchto příležitostech snili za bílého dne tak pravidelně, že přání vašeho partnera se stanou i přáními vašimi.

Vyzýváme vás k tomu, abyste přemýšleli o tom, jak vašeho partnera doslova zaplavit láskou. Jak jej překvapit tím, že vaše laskavost vůči němu překoná všechna jeho očekávání. Není důležité, jestli to bude či nebude spojeno s nějakou finanční obětí, ale mělo by to být výrazem srdce, které je ochotné vyjádřit sebe samo skrze nějakou marnotratnou extravaganci.

Co by vašeho partnera opravdu, ale opravdu potěšilo? Je na čase, abyste odpověď na tuto otázku začali také zcela prakticky naplňovat.

DNEŠNÍ ÚKOL
Polož si otázku, co by si tvůj partner skutečně přál, kdyby to bylo dosažitelné. Vlož tuto otázku do své osobní modlitby a začni si načrtávat konkrétní plán, jak naplnit některá (když už ne všechny) jeho touhy do té nejzazší míry, jaké jsi momentálně schopen či schopna.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Co tě v minulosti udělalo netečným (netečnou) vůči naplňování snů tvého partnera? Jak by to změnilo váš vztah, kdyby tvůj partner věděl, že jeho sny jsou pro tebe prioritou? Které z jeho tužeb se budeš snažit v nejbližší době naplnit?

________________________________________________________________________________
"Bůh je mocen rozhojnit při vás každý dar milosti" (2 Korintským 9,8)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama