Den 8

1. ledna 2012 v 21:00 | Zorka |  Výzva lásky
Text je v plné podobě převzat z knihy manželů Kendrickových "Výzva lásky". Film zde.
Stručný přehled všech dnů a jejich úkolů najdeš zde.

- LÁSKA NENÍ ŽÁRLIVÁ -

___________________________________________________________________________________________________________________
Vždyť silná jako smrt je láska, neúprosná jako hrob žárlivost lásky. Žár její - nejprudší žár ohně. (Píseň 8,6)

Žárlivost je jednou z nejsilnějších vášní, které člověk zná. V hebrejštině za tímto výrazem stojí kořen vyjadřující horlivost a doslova znamenající "hořet intenzivním plamenem". Písmo říká velmi názorně: "Zloba je krutá, hněv je jako povodeň. Kdo však obstojí před žárlivostí?" (Přísloví 27,4)

Ve skutečnosti existují dvě formy žárlivosti: legitimní žárlivost založená na lásce a nelegitimní žárlivost založená na závisti. Legitimní žárlivost se zažehuje, když někdo, koho máte rádi, kdo patří k vám, od vás odvrátí své srdce a nahradí vás někým jiným. Jestliže má některá žena aféru a odevzdá své srdce někomu jinému, její manžel může oprávněně prožívat žárlivý hněv, který vychází z jeho lásky k ní. Touží po tom, aby dostal zpátky to, co má právem náleží.

Bible popisuje Boha jako toho, kdo prožívá tento typ oprávněné žárlivosti vůči svému lidu. Není to tak, že by Bůh záviděl nám a že by si přál mít to, co máme my (protože On již tak jako tak vlastní všechno). Je to spíše tak, že Bůh touží po nás samotných, touží, abychom v něm měli neustále svoji první lásku. Touží po tom, abychom ve svém srdci nedávali ničemu jinému přednost, než Jemu samotnému. Bible nás varuje před tím, abychom uctívali cokoli kromě Něj samotného, protože "Hospodin, tvůj Bůh, je stravující oheň, žárlivý Bůh" (Dt 4,24).

Vědomi si tohoto ujasnění obraťme nyní svoji pozornost k oné nelegitimní formě žárlivosti, která je opakem lásky a která je zakořeněna v našem sobectví. Tento postoj znamená, že někdo žárlí na někoho jiného, že je "sžírán závistí".

Máte potíže s tím, že žárlíte na druhé? Vaše kamarádka je např. oblíbenější než vy, a tak k ní pociťujete zášť. Váš spolupracovník je povýšen a vy z toho nemůžete spát. Nemusel vám udělat nic špatného, ale vy prožíváte v srdci hořkost kvůli jeho úspěchu. Říká se, že lidem nevadí váš úspěch, ale jen do té doby, dokud není větší než jejich vlastní.

S žárlivostí má potíže hodně lidí. Rozžehne se ve vás tehdy, když vás někdo předběhne a dostane něco, co jste chtěli vy. To může být velmi bolestné, v závislosti na tom, jak jste sobečtí. Místo, abyste takovému člověku pogratulovali k jeho úspěchu, soptíte hněvem a hlavou se vám o tomto člověku honí samé špatné myšlenky. Když si nedáte pozor, žárlivost se vám vplíží do srdce jako zmije a otráví všechny vaše motivace a vztahy. Je pak schopná otrávit celé vaše myšlení a jednání a zamezit vám žít život lásky, jak jej Bůh zamýšlel.

Jestliže nebudete svůj hněv rozpouštět tím, že se budete učit druhé milovat, nakonec proti nim začnete intrikovat. Bible říká, že závist vede ke zmatku, bojům, hádkám a všem možným špatným věcem (Jk 3,16; 4,1-2).

V Bibli je navíc možné vystopovat dokonce i linii násilné žárlivosti. Ta byla příčinou první vraždy, když Kain pohrdl Božím přijetím Ábelovy oběti. Sára propustila svoji služebnou Hagar, protože ta mohla mít děti, zatímco Sára ne. Josefovi bratři viděli, že Josef je otcovým oblíbencem, a tak jej uvrhli do cisterny a prodali za otroka. Ježíš byl více milující, mocný a populární než vedoucí náboženští představitelé, ti mu proto záviděli a zosnovali jeho zradu a ukřižování.

Člověk zpravidla nežárlí na nějakého vzdáleného cizince. Ti, na které jste v pokušení žárlit, se zpravidla pohybují ve stejném osobním prostoru jako vy. Pracují v téže kanceláři, hrají ve vašem týmu, jsou členy téhož klubu… nebo žijí ve vašem domě. Ano, když si nedáte pozor, žárlivost může nakazit i vaše manželství.

Od okamžiku vašeho vstupu do manželství vám byl svěřen důležitý úkol stát se největším fanouškem vašeho partnera a vedoucím jeho fanklubu. Oba jste se stali jedním a jste povoláni k tomu, abyste sdíleli radost toho druhého. Avšak tam, kde vládne sobectví, jakákoli dobrá věc, která potká jen jednoho z vás, může být podnětem k závisti místo důvodem ke gratulacím.

On např. si přes víkend může užívat golf a ona zůstane doma uklízet dům. Když se manžel vrátí domů, pokouší se se svojí ženou sdílet svoji radost z toho, jakého skvělého skóre se mu dnes podařilo nastřílet… a ona by nejraději zastřelila - jej.

Nebo ona je neustále jejími přáteli zvána na různé zajímavé akce, zatímco on zůstává doma "na ocet". Pokud si na to takováto žena nedá pozor, může manžel začít mít na její popularitu pořádný vztek.

Protože láska není sobecká a staví druhé na první místo, také odmítá, aby se do jejího srdce vplížila žárlivost. Láska vás zve, abyste úspěchy svého partnera společně oslavovali, místo toho, abyste na ně žárlili a měli vztek. Milujícímu manželovi nevadí, když je jeho žena v něčem lepší, než on, když se někdy víc baví nebo když je u někoho oblíbenější. Vnímá ji jako někoho, kdo jej doplňuje, ne jako někoho, kdo s ním soupeří či soutěží.

Když manžel obdrží nějakou cenu, veřejně poděkuje své ženě za její podporu, která mu pomohla k tomuto úspěchu. V srdci předem odmítne chlubit se touto cenou takovým způsobem, který by mohl být příčinou její závisti či zlosti. Milující žena bude první, kdo bude blahopřát svému manželovi, když v něčem vyhraje, a nebude porovnávat své slabosti s jeho přednostmi. Uspořádá oslavu, ne smuteční hostinu.

Je na čase, abyste nechali lásku, pokoru a vděčnost udusit v zárodku každou žárlivost, která začne klíčit ve vašem srdci. Je na čase, abyste nechali úspěch vašeho partnera přitáhnout vás oba blíže k sobě a abyste tuto příležitost využili k prokázání skutečné lásky.


DNEŠNÍ ÚKOL
Rozhodni se stát se největším fanouškem svého partnera a odmítnout každý náznak žárlivosti. Abys mohl(a) své srdce otevřít svému partnerovi a zaměřit se na jeho úspěchy, vezmi si k ruce včerejší seznam jeho negativních vlastností a nějak nenápadně jej spal. Pak zkus svému partnerovi vyjádřit radost, jakou máš z nějakého konkrétního úspěchu, kterého nedávno dosáhl.

Udělej si zde poznámku poté, co se ti podaří splnit dnešní úkol.

Jak to pro tebe bylo obtížné spálit onen seznam? Které pozitivní zkušenosti ze života svého partnera mohou pro tebe být důvodem k oslavě? Jak jej můžeš povzbudit k dosažení podobného úspěchu v budoucnosti?

________________________________________________________________________________________________________
Radujte se s radujícími, plačte s plačícími. (Římanům 12,15)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Obayo Obayo | E-mail | Web | 2. ledna 2012 v 17:38 | Reagovat

Děkuju, ten blog, to bylo jednoduché :) a jinak k tomu přemlouvání k Bohu....možná měl důvod k tomu abych se narodila, možná si mě k něčemu předurčil, ale nevím... bohudík jsem ateistka.... ale jinak děkuji :)

2 zorka zorka | Web | 2. ledna 2012 v 17:54 | Reagovat

[1]: No Vám ten blog přijde jednoduchý, ale já vůbec nechápu, jak jste to udělala.

A co se týče toho Boha - to byla odpověď na Vaši otázku na blogu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama